View Single Post
  #12  
Vechi 02.11.2016, 10:14:56
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul Vezi mesajul
da niste exemple, ca nu te cred

-invatatura Bisericii este Biblia,cele 9 sinoade ecumenice,scrierile sfintilor...

-unde gasesti tu aici:"naiv tratat academic", "Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace" ?
Și eu am apreciat,și încă prețuiesc foarte mult ortodoxia.Doar ca aflând cu timpul că realitatea diferă de aparențe,m-am apucat să sap puțin în sursele fundamentelor ortodoxiei.Si uite așa am aflat că Platon și Aristotel,care sunt pictati si pe biserici,stau la baza tratatelor "academice"ale primilor scriitori creștini.Isihasmul creștin iarăși este imprumat din orientul yoghinilor,chiar dacă adaptat pe creștinism,sărbătorile creștine iarăși sunt suprapuse pe cele păgâne,chiar si bisericile au fost construite pe temple,chiar si biblia e rezultatul unor selectii de cărți ,gândește-te că texte ca si cărțile VT sau mai ales NT au fost extrem de multe,in cultura iudaică există zoharul și kabbala,în creștinism multe evanghelii ,așa-numite gnostice și alte câte texte care au fost pur si simplu ignorate,distruse.Gândește-te ca toate sinoadele nu s-au ocupat decat cu a decide ce e bun sau nu pentru Biserică,arunci au ales dacă e bine sau nu te inchini la icoane,sau dacă Iisus e om sau Dumnezeu(până la urma au zis ca e amândouă).Ceea ce vreau eu sa spun e că toate sunt interconectate,doar ca cenzura a ucis mult din adevarata spiritualitate,toate din interese egoiste.Sa nu mai vorbim de cat de multe s-au distrus,mai ales cea mai mare bibliotecă la acea vreme din Alexandria.In fine oricum,în ultima vreme ortodoxia incepe să devină actual,mai ales prin teologia ei,îl putem pomeni pe Schemann,Losky,Stăniloae al nostru și alți teologi din occident care abordează ortodoxia.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote