View Single Post
  #15  
Vechi 02.11.2016, 10:58:17
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și eu am apreciat,și încă prețuiesc foarte mult ortodoxia.Doar ca aflând cu timpul că realitatea diferă de aparențe,m-am apucat să sap puțin în sursele fundamentelor ortodoxiei.Si uite așa am aflat că Platon și Aristotel,care sunt pictati si pe biserici,stau la baza tratatelor "academice"ale primilor scriitori creștini.Isihasmul creștin iarăși este imprumat din orientul yoghinilor,chiar dacă adaptat pe creștinism,sărbătorile creștine iarăși sunt suprapuse pe cele păgâne,chiar si bisericile au fost construite pe temple,chiar si biblia e rezultatul unor selectii de cărți ,gândește-te că texte ca si cărțile VT sau mai ales NT au fost extrem de multe,in cultura iudaică există zoharul și kabbala,în creștinism multe evanghelii ,așa-numite gnostice și alte câte texte care au fost pur si simplu ignorate,distruse.Gândește-te ca toate sinoadele nu s-au ocupat decat cu a decide ce e bun sau nu pentru Biserică,arunci au ales dacă e bine sau nu te inchini la icoane,sau dacă Iisus e om sau Dumnezeu(până la urma au zis ca e amândouă).Ceea ce vreau eu sa spun e că toate sunt interconectate,doar ca cenzura a ucis mult din adevarata spiritualitate,toate din interese egoiste.Sa nu mai vorbim de cat de multe s-au distrus,mai ales cea mai mare bibliotecă la acea vreme din Alexandria.In fine oricum,în ultima vreme ortodoxia incepe să devină actual,mai ales prin teologia ei,îl putem pomeni pe Schemann,Losky,Stăniloae al nostru și alți teologi din occident care abordează ortodoxia.
-Platon și Aristotel nu stau la baza tratatelor primilor scriitori creștini, sfintii doar s-au folosit de anumite idei de ale lor ; Scrierile lor au fost studiate intens de mulți Sfinți Părinți, iar unele idei au fost preluate și remodelate corespunzător învățăturii creștine.

-Isihasmul creștin nu este imprumat din orientul yoghinilor, e o minciuna diavoleasca, nu le trebuiau sfintilor,pustnicilor invataturi yoghine demonice, nu aveau ce sa ia de la paganii care se inchina idolilor,zeilor adica demonilor

-sărbătorile creștine nu au treaba cu cele pagane,sfintii chiar au daramat unele temple idolesti prin putere dumnezeiasca (vezi sfanta Irina)

-biblia e rezultatul unor selectii de cărți , da dar intai s-au rugat sfintii ca sa-i lumineze Dumnezeu sa aleaga cartile care erau inspirate de Duhul Sfant

- Cabala, aceasta filosofie religioasa a poporului iudaic, formeaza si filosofia franc-masoneriei

Iata cele 4 teme principale ale Cabalei (pag.89):

1. Ideea ca Dumnezeu e o putere inaccesibila si totusi el este materia Universala din care-i facuta lumea;

2. Conceptia legii prezentei ambelor sexe pretutindeni in creatie dupa care, deci, orice lucru din existenta este in acelasi timp si masculin si feminin.

3. Ideea ca in Dumnezeu si in orice categorie de fiinte din Creatie exista simultan binele si raul.

4. Teoriile reincarnarii, speculate in faimoasa carte ebraica Zohar.

-numai tampenii si inselari demonice sunt in Cabala, normal ca nu e acceptata de crestinism,asa cum ortodoxia nu accepta gnosticismul [fenomen religios cu caracter sincretist; Sistemele gnostice sunt si dochetiste, invatau ca Hristos n-a luat trup real, adica material, ci sau unul aparent, sau unul eteric, ceresc, sau asupra omului Iisus s-a coborat eonul Hristos.- numnai erezii]

-sinoadele nu s-au ocupat decat cu a decide ce e bun sau nu pentru Biserică, asa e au respins ereziile sfintii, si au acceptat dogmele -adevaruri dumnezeiesti revelate

-deci invatatura ortodoxa e buna, numai mintea omului eretic,inselat o deformeaza
Reply With Quote