View Single Post
  #235  
Vechi 11.11.2016, 16:21:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu inteleg ce anume va nemultumeste pe voi. Faptul ca Biserica nu are aceeasi mentalitate bolsevica pe care o aveti voi si nu-l da afara pe om indata ce procurorii formuleaza niste acuzatii ? Voi aveti mintea stramba, nu Biserica. Voi sunteti victimele propagandei asteia mizerabile care face din procurori zei si din orice persoana suspectata de ceva, un om vinovat.
Tare as vrea sa iti spun ce ma nemultumeste! Asa cu subiect si predicat cum imi cereai mai ieri....:)
Deocamdata iti reamintesc (si asta chiar face parte din nemultumirea mea) ca tocmai fratia voastra se zburluia la mine cand ziceam ca nu se ameninta un presedinte cu demisia doar pentru ca nu-i de acord cu... crestinismu'!
E drept ca asta nu e practica bolsevica. E infantilism sadea.

Totusi, de ce afirmi ca am o mentalitate bolsevica?
Am afirmat ori sugerat eu in vreun loc ca astept "sa-l dea afara"? Hopa! Va sa zica ... la asta va asteptati dvs.??!! De asta va temeti fratilor? Asta va mana pe voi in lupta?
Stati linistiti... Pretenul vostru Gigi Becali a afirmat deja public ca nu-si lasa el omu' si ca ii da repede o valiza de mardei daca e nevoie.
Iata mentalitatea bolsevica: la voi si la oamenii pe care ii contemplati.

P.S. Daca vreti parerea mea, asa dupa ureche dar parerea mea totusi: IPS e nevinovat in cazul asta. Mai mult, e incarcat cu o smechereala bine aranjata de inamici. Nu cred o iota din ce trambiteaza presa, sunt facaturi tipice pe care nici nu le citesc. Marturisesc ca n-am citit nimic din ce s-a scris pe tema asta, exceptind textele noastre de aici de pe topic.
Ce cred eu insa, e ca atat "inculpatul" de azi cat si inca vreo cateva mii ca el, care au ruinat Biserica din interior prin nenumarate abuzuri si practici fara nici o legatura cu viata crestina, toti acestia nu ar fi trebuit sa fie primiti la preotie iar daca totusi au fost primiti trebuiau caterisiti de la prima abatere.
Nene Iuliu, am 3 feciori si s-ar putea ca macar unul din ei sa aiba vocatie de preot. Credeti-ma ca nu am banii oierilor ca sa-i cumpar fiului meu parohie intr-un sat din Ro. Si nici nu vreau ca fiica mea sa fie nevasta de preot facut pe banii lui socrasu din pricina taxei universale a preotiei care se practica din greu in Romanica. Si de care banuiesc ca dvs. si alti forumisti onesti iarasi nu stiti nimic, nu-i asa?
Asta e doar un motiv, unul mic.
De alea mari nu vreau sa pomenesc, ca o sa ziceti in ton cu zburatorul cum ca mai am un pic si levitez in sfintenie. Laolalta cu un intreg popor, dealtfel, mintit si umilit.
Reply With Quote