View Single Post
  #239  
Vechi 11.11.2016, 17:07:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ioane, chiar daca ma suspectezi ca m-am inteles cu Dragos, nu-i adevarat, crede-ma. Totusi sa stii ca are dreptate: le amesteci, rau!
In primul rand, indiferent de zvonuri, pana nu se prezinta cei care si-au cumparat parohiile, nu avem niciun drept sa vorbim. Sincer ma indoiesc sa recunoasca cineva, fiindca asta este deja o abatere de la legea lui Dumnezeu, iar daca a facut-o, sta linistit cu capul in nisip!!!
In al doilea rand, n-am intalnit pana acum un absolvent smerit si cu vocatie, caruia sa-i fi pretins cineva ceva pentru o parohie meritorie. Dimpotriva, cunosc un caz in care absolventul a fost ajutat de sateni sa ajunga la scoala teologica, iar mai departe, de episcopie. Acum are propria parohie in Bucuresti, este un preot foarte iubit si cu mult har. L-am vazut in urma cu vreun an- doi invitat la "Trinitas", intr-o convorbire duhovniceasca, si m-am bucurat enorm, fiindca a fost vecin cu mine, si a copilarit in mari lipsuri.
Pentru cei ce merita, se ingrijeste Insusi Dumnezeu, pe care tu Il scoti din ecuatie! Indiferent ce spun unii sau altii, chiar daca zvonurile spun ca preotia este o afacere. Dumnezeu stie mai bine rolul preotului in viata crestinului, si nu permite o astfel de anomalie. De ce aplecam urechea la astfel de zvonuri? Chiar daca or mai fi pe ici-pe colo si cazuri reale, nu aceasta-i regula, fiindca orice biet crestin stie sa se fereasca de mania lui Dumnezeu; cu atat mai mult inaltpreasfintitii pe care-i acuzam sau suspectam!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote