View Single Post
  #27  
Vechi 27.02.2017, 13:30:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ce le-am spus eu sa nu vorbeasca ? Sa vorbeasca oricat ca de aia au maini.
Dar chiar si unul ca mine cu o credinta neinformata are dreptul la un punct de vedere. Si punctul meu de vedere este asta : cea mai mare greseala pe care ar face-o Biserica Ortodoxa, este sa asculte la astia care vor o biserica "moderna".

Vedem ca sunt o gramada de oameni care ii lauda pe catolici ca au o biserica moderna. Dar de ce nu rupeti usa acolo cand e liturghia aia mititica daca tot va place ? Ca popa ala catolic cand nu face dus si nu il imita pe Elvis la Protv, se ocupa si cu alte lucruri. :)

Despre schimbarile liturgice, si acestea trebuiesc facute cu cap. Eu imi amintesc ca am citit tot felul de teorii scrise de Parintele Pruteanu, unele care sunau bine, altele care mi s-au parut nastrusnice. Din punctul meu de vedere, nu se poate face nici o reforma in acest moment. Preotii si ierarhii au nevoie de lectii de smecherism ca sa inteleaga cand grecii sau bavarezii incearca sa-i traga pe sfoara profitand de naivitatea lor. Credinciosii au nevoie de catehizare. Apoi ne putem ocupa si de reforme liturgice si de alta natura.
Daca prin "greci" intelegi aglutinarea Zisis-Savva, simt ca fenomenul "nepomenirii" se va fasai, in timp. Ca orice flatulenta emanata de arhiconi, nu e teolgie, ci...flatulenta. Deci, se va disipa. A pierit BO cind au vrut stilistii sau vladimirestele? Nu. Idiotii care privesc la catehism ca psocopteru' in commandline (ca altfel ar intelege chestia pe care copiii unor credinciosi avansati ca Mihnea sau cine mai are pe aici copii de cel putin 9 ani etate, o inteleg din prima, si anume rolul episcopului) se vor cerne singuri. Ai nevoie de exorcisti pentru tefelisti posedati care arunca cu caldarim in biserici. Si ai nevoie de o Liturghie bine alcatuita, cap-coada, si mai ales gindita si traita, casa aduci inapoi pe stilisti, nepomenitori, si alte specii protestantoide.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote