Subiect: Vremea potrivita
View Single Post
  #8  
Vechi 12.06.2011, 16:46:36
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Eu cred ca pocainta ne-o gasim in fiecare zi, cand constiinta lucreaza. Momentul cand am devenit (aproape) crestin, sau mai bine zis nu am mai fost pagan a fost cand am ajuns la facultate in Cluj, am intrat in biserica si am mers la viitorul meu tata duhovnicesc sa vorbim despre anumite probleme legate de parintii mei. Cand l-am vazut mi-a venit sa ingenunchez in fata lui. Nu stiu de ce.. Dar am mai venit, am fost fascinat de el.
Dupa prima spovedanie si canon am crezut ca o sa-mi fie usor, dar e greu sa-l fac in fiecare zi. Totusi Domnul e bun...
Asceza pentru mine inseamna postul sa fie cu adevarat post, nu numai dieta; inseamna sa iubesc pe toti si sa-i binecuvantez chiar daca ma enerveaza sau ma ranesc, sa am rabdare in probleme si necazuri si imi fac canonul.
Siguranta nu o am eu, numai Domnul ma ajuta si ma tine ca in fiecare zi sa-I urmez calea, cea a Vietii si a Luminii.
Sinceritatea ta (si nu numai) ma dezarmeaza:|.

Ma bucur pentru tine, ca ai gasit un parinte bun si Dumnezeu sa-ti ajute la implinirea canonului.
Ai amintit un oras drag mie si te-as intreba care e biserica in care ai intrat:).

Maica Domnului sa te ocroteasca! Amin.
Reply With Quote