View Single Post
  #9  
Vechi 08.09.2022, 00:09:29
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În Noul Testament, se sacrifică chiar vițelul cel gras la întoarcerea Fiului Risipitor, și-L sacrifică Tatăl care-și aștepta Fiul acasă, poate gestul sacrificial e permis pt a aduce omului un festivism culinar și un motiv de bucurie, ca o îngăduință, din moment ce nu se sacrificau zilnic animale.

Ce ne-am face dacă nu am putea sacrifica animale, mă întreb, ce am mai mânca, am văzut că unii dintre sforari spuneau că dacă s-ar elimina fermele cică s-ar elibera și spațiile agricole care le asigurau hrana.
E clar că ar dispărea și speciile de animale domestice folosite pt hrană.

Am văzut și terenuri agricole indisponibilizate de la rostul lor pt ca să se pună panouri solare pe hectare întregi.

Nu cumva demenții aceștia vor să provoace un nou holodomor (foametea din Ucraina) de pe vremea lui Stalin ?

Nu am încredere în mâncarea produsă exclusiv sintetic, nu știu cum se aliniază moleculele din ea în organismul uman, dacă dă cancer sau altele.
Să știi că oamenii ca mine cu bani nu consumăm carne din comerț. Absolut deloc pt că conține în general antibiotic. Dacă consum proteină animală atunci trebuie să fie ceva special, gen un vânat sau wagyu. În rest merg pe branzeturi de cea mai bună calitate, pește de captură (ton, păstrăv, somon, dorada, sturion), icre de pește (în general caviar) hribi, ghebe ~ bureți de munte, legume și mai ales trufe. Orice cu trufe, cel mai bun condiment:))) în special branzeturi mucegăite cu trufe, senzație, doamne imi plouă în gură. Carnea produsă în masă gen porc și pui conține foarte multe antibiotice pt conservare și deci este total de evitat. Evit carnea din comerț cu orice chip!
Reply With Quote