View Single Post
  #6  
Vechi 20.08.2010, 23:53:17
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am vizionat filmul insa sunt diferente fata de prezentarea din linkul indicat mai sus. Spre exemplu un fecior este cel care a luat icoana.
Da, am citit si eu despre ce s-a intimplat cu adevarat inainte de a vedea filmul si am observat ca a schimbat putin de cum a fost realitatea. IN film un fecior ia icoana pe cand in realitate se spune ca insusi Sfantul Nicolae a facut fata sa revina la firea normala. Nu stiu motivul pentru care s-a schimbat aceasta relatare importanta.
Important este ca multi au trait anumite aspecte reale ce i-au determinat sa devina ortodoxi, printre care chiar producatorul filmului se numara printre cei care au trecut la ortodoxie. Producand acest film lucrarea miracolului a continuat. Mare e Dumnezeu.

Sper totusi ca le-au placut celor ce au vizionat filmul, pe mine m-a miscat profund. Mereu se povesteste de fostul comunism dar vizionand trezeste vechi amintiri. Lumea intr-adevar a suferit mult atunci, si cat de multi s-au lepadat de credinta. Ce trist.......Pana si ce-i care credeau nici macar nu stiau sa se roage, cunosc acele amanunte trista din era comunista. Si cate pacate avem toti de suferit inca dupa acea era. Dumnezeu e milos si ajuta daca-l chemam dar cand nici nu vrem sa stim de El, cum sa ne mai ajute??????????
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote