View Single Post
  #9  
Vechi 10.01.2009, 22:26:29
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit Sfantul Necarie a facut ceva si pentru mine....

De la mine de la balcon se vede o frumoasa mare biserica alba.Cand inca era in constuctie(acum mai trebuie pusa catapeteasma si mai trebuie pictata) tin mine ca i-am facut o schita cu creionul pe o foaie de desen.Atunci turlele erau deabea incepute si erau de-abia in caramida.Eu nu stiam ce hram-uri are.Intr-o zi am primit de la o fata niste carti in imprumut.Printre ele era si cartea "Sfantul Necatrie Taumaturgul"(http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...iac.-drd..html). Icoana de pe coperta era copiata,iar cartea era invelita cu o coala alba.Dar am gasit in carte destule imagini si icoane cu Sfantul.Am inceput sa citesc acea carte si nu m-am lasat pana nu am terminat-o.Dupa ce am terminat-o am copiat-o de mana aproape toata,pentru ca vroiam sa o am si eu dar nu-mi perimiteam s-o cumpar.
Intr-o zi cand am trecut pe langa poarta bisericii cu pricina , am vazut deasupra usii bisericutei mici de tabla(unde se faceau slujbele inainte de a se termina biserica mare) icoanele cu hramuri-le bisericii.Una dintre ele era binenteles cu Sf.Necatrie.Cand am vazut icoana cu Sf.Necarie imediat am asociat-o cu o icoana din carte si apoi am aflat ca este chiar Sf.Necarie acolo.M-am bucurat de acest fapt.
Dupa vre-o 2-3 ani, pentru ca biserica mare era cam gata si deoarece cu ocazia hramului Sf.Parascheva s-au adus la Iasi moastele Sf.Nectarie , s-a hotarat sa se sfinteasca altarul acestei biserici mari albe.Tin minte ca a fost o zi plina de bucurie.Bucuria era cu atat mai mare cu cat Mitropolitul venit cu Sf.Moaste din Grecia a daruit bisericii cu hramul Sf.Necatrie o particica din moatele Sfantului.De atunci se savarseste zilnic(cu mici exceptii)Sf.Liturghie in aceasta biserica.


Intr-o zi....tot auzind eu de noi si noi minuni ale Sf.Nectarie...m-am gandit eu asa in sinea mea(fara smerenie )"Sf.Nectarie a facut si face pentru fiecare cate ceva...pentru mine ce-a facut?".Si nu dupa mult timp mi-am dat seama.Sfantul facuse pentru mine ceva cu totul deosebit .O data cu venirea sa mai aproape de noi(prin sfintele moaste) a adus si Sf.Liturghie mai aproape de mine.El stia ca pentru mine nu exista bucurie mai mare intr-o zi ca participarea la Sf.Liturghie.Si daca nu s-ar savasi la biserica Sf.Necatie Sf.Liturghie zilnic eu n-as putea lua parte la ea si in cursul saptamanii.

Pentru Sf.Liturghie multumesc din suflet Sf.Nectarie!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote