View Single Post
  #1  
Vechi 20.07.2009, 13:36:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Rugaminte catre preoti si mai ales profesori de religie

Tot caut informatii pe acest forum si multa lume vine cu stiinta si iti vorbeste de lucari care spun ei ca te ajuta sa te lamuresti.
Din pacate nu gasesc informatii despre aceste lucrari pe internet ca sa stiu unde sa le caut, cand au aparut, cat costa etc.

Cred ca pentru noi cei derutati si fara cateheza, si aflati in cautare de informatii si lamuriri, adica pentru cei "incepatori inale religiei" ,ar fi bine sa puneti o lista de lucrari si informatii aici pe forum eventual chiar prinse, ca sa nu dispara in timp in multimea informatiilor.
Deci o lista cu lucrari usoare, de baza care sa ne ajute sa pricepem niste lucruri. Asa mai scolareste pentru inceput, fara mari filozofii. Un soi de "Sa invatam religia (ortodoxa) fara profesor".
De asemenea e nevoie de informatii de genul:

Cine sunt Sfintii Parinti si ce au scris ei? Ca multi tot vorbesc despre ei, dar concret nu spune nimeni.
Indrumare, Dictionare de termeni religiosi, etc.

Cred ca f.utile ar fi si cursuri sau manuale de seminar, respectiv de facultate. Am vazut asa ceva pe internet (fragmente) si sunt pe un nivel f. de inteles pentru noi si f.interesante.

Va multumesc anticipat
Reply With Quote