Subiect: Oastea Domnului
View Single Post
  #8  
Vechi 29.11.2010, 14:02:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Iosif Trifa a avut intentii foarte bune, Dumnezeu sa-l odihneasca, in clipa de fata exista doua osti, una ortodoxa si una protestanta, iar mai multe nu stiu...dar mie ideea imi suna rau....fiindca o comunitate ortodoxa in cadrul comunitatii ortodoxe mi se pare o mare deviere de la adevaratul nostru ideal care este O COMUNITATE ORTODOXA.....poate parea cam incoerent...sa incerc sa dau un exemplu : e ca atunci cand in liceu sau in scoala generala se formau asa numitele "bisericute", grupuri de cate doi, trei, patru, cinci colegi care erau foarte apropiati intre ei si nu prea interactionau cu celelalte grupuri de doi,trei,patru etc., ba mai mult adesea aveau divergente sau chiar opinii proaste despre ceialalti...o adevarata coeziune intre colegi era greu de realizat fiindca chiar si atunci cand se statea la gramada imediat ce aparea o problema fiecare se refugia in "bisericuta" lui....ideea de "Oastea Domnului" sau de "visarionism" oricat de frumoase ar parea implica o premiza gresita asa ca eu cred ca ar trebui sa ne concetram pe imbunatatirea relatiilor cu fratii crestini din parohia noastra, din grupul nostru crestin de prieteni in cazul in care am reusit sa ni-l formam(eu unul nu am reusit) si nu sa aderam la adevarate "fratii" din cadrul ortodoxiei romanesti
Și eu m-am gândit la asta și totuși ASCOR e și ea o asociație, care zic eu că e bună. Nu resping deloc ipoteza ta, eu încă sunt nehotărâtă în ceea ce-i privește :D Ce crezi despre ASCOR?
Reply With Quote