View Single Post
  #1  
Vechi 03.07.2012, 17:06:17
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli

Iubiti credinciosi si prieteni,

Am postat acum 3 ani de zile o rugaminte pe forumul Dvs, aceea de a va ruga pentru mine pentru a ma ajuta Bunul Dumnezeu sa trec printr-o incercare a vietii mele. Va multumesc pentru ca nu ati inchis ochii la ruga mea, si m-ati pomenit si pe mine in rugile voastre. Sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate.
Putin mai jos, doresc sa relatez ajutorul nemarginit ce l-am primit in suferinta mea de la "Sfintii cei Bineplacuti Domnului"

Dragii mei,

Numele meu este Ciobanu Andrei, am 25 de ani si sunt din IASI. In cele ce urmeaza, doresc sa va marturisesc minunile pe care le-a savarsit Sfantul Ierarh Nectarie cu voia Domnului asupra mea, a pacatosului. Totul a inceput in anul 2006, cand am fost diagnosticat cu Hepatita cu Virus C. Pe vremea aceea nu stiam ce inseamna aceasta boala, dar cu timpul, Domnul m-a luminat si mi-a aratat pe ce cale trebuie sa merg. In luna iunie 2008 am inceput tratamentul, cu ajutorul Domnului, tratament care s-a intins pe durata a 65 de saptamani. Desi sunt foarte pacatos si nu merg in fiece Duminica la Sfanta Liturghie, Bunul Dumnezeu nu m-a trecut pe mine nevrednicul cu vederea, si m-a ajutat. Asa se face, ca prin voia Domnului, in anul 2009 am aflat despre Sfantul Ierarh Nectarie si de faptul ca Sfantul este grabnic tamaduitor si vindecator al celor bolnavi. Desi nu locuiesc decat la 10 minute de Sfanta Biserica in care se afla o particica din Sfintele Moaste ale Sfantului, pana anul trecut nu stiam mai nimic despre viata sau minunile savarsite de Sfantul Ierarh Nectarie. Asa a oranduit Domnul si asa a vrut Sfantul sa il cunosc si sa il descopar.
In luna Ianuarie - Februarie 2009 am aflat despre Sfantul Ierarh Nectarie si de faptul ca Sfantul tamaduieste si vindeca bolnavii de cele mai grele boli, cu ajutorul Domnului. Apoi am citit cateva marturii ale unor persoane care au primit ajutor prin rugaciuni de la Sfantul. Si asa Sfantul Nectarie a "intrat" in viata mea. Am inceput sa merg la aceasta Biserica minunata in care se afla o particica din Sfintele Moaste ale Sfantului, din Iasi, la Sfanta Liturghie si la Sfanta Taina a Sfantului Maslu am inceput sa citesc carti despre viata si minunile savarsite de Sfantul Nectarie si sa rostesc, desi nu zilnic, Acatistul Sfantului. Eram intr-o perioada mai putin buna, tratamentul era din ce in ce mai greu de suportat, imi era tot timpul teama, dar prin rugaciuni, Sfantul Nectarie m-a intarit. In aceasta perioada am mers si la Manastirea Radu-Voda din Bucuresti la slujba Sfantului Maslu, si m-am rugat la moastele Sfantului Ierarh Nectarie.
Apoi, am aflat ca trebuie sa cumpar niste medicamente, care in mod normal erau foarte, foarte scumpe. O cutie de pastile erau 2000 RON (20 000 000 lei vechi) iar o injectie 1000 RON (10 000 000 lei vechi), iar eu pe luna aveam nevoie de un flacon de pastile si de 4 injectii, deci aproximativ 6000 RON, ceea ce era mult peste posibilitatile familiei mele. Provin dintr-o familie modesta, iar acesti banuti reprezentau foarte mult pentru noi. Desi eram si sunt foarte pacatos, prin rugaciuni si prin citirea Acatistului Sfantului Ierarh Nectarie, prin rugaciuni la Sfanta Racla in care se afla Sfintele Moaste ale Cuvioasei Parascheva, la Moastele Sfantului Nectarie si cu ajutorul Maicutei Domnului, am primit un ajutor extraordinar. Pastilele, care mai ieri erau 2000 RON, s-au ieftinit la putin sub 700 RON. Desi am fost partas la aceasta minune, tot eram speriat, tot eram ingandurat, si nu stiam cum si de unde sa luam suma imensa de banuti de care aveam nevoie. Ne trebuiau 4700 RON pe luna, timp de 6 luni. Aproximativ 300 000 000 lei. Ceea ce era foarte mult pentru posibilitatile familiei mele. Prietena mea , care mai apoi mi-a devenit logodnica, mi-a fost alaturi in aceasta “calatorie”, aceasta incercare a vietii. Am apelat si la rude, dar din pacate, nu am reusit sa strangem decat 80 000 000. Asa ca am cumparat pastilutele, dar mai ramaneau injectiile, 24 de injectii insemnand 240 000 000 lei. Apoi mama mea a plecat in strainatate, dar si acolo a fost greu pentru ca nu gasea de munca, iar noi aveam nevoie de o suma mare de bani intr-un timp scurt. Ne-am rugat la Sfantul Ierarh Nectarie ca sa o ajute si pe mama sa isi gaseasca un loc de munca, deoarece stiam ca Sfantul ajuta persoanele care isi cauta un loc de munca si care se roaga la el sa isi gaseasca de lucru, si exact in ziua cand voiam sa ii fac rezervare mamei mele ca sa se intoarca acasa in Romania --deoarece avea deja 1-2 luni cred, de cand era acolo-- si nu gasise nimic de munca, exact in acea zi a gasit o familie unde sa lucreze.
Mare este Dumnezeu !
Trebuie sa recunosc, ca desi am vazut ca Sfantul Ierarh Nectarie ma ajuta, tot eram speriat, eram ingandurat si nu stiam de unde vom lua acesti bani. Dar Sfantul Ierarh Nectarie nu ne-a lasat la greu . M-am rugat cum m-am priceput eu, nevrednicul, si ajutorul nu a incetat sa apara. Sora logodnicei mele este plecata in strainatate si ne-a ajutat si ea cu o parte din banuti, si mai mult decat atat, am gasit si injectiile sa le cumpar la jumatate de pret !! Asa ca am cumparat toate injectiile si toate pastilutele si am continuat tratamentul timp de 65 de saptamani. Dumnezeu m-a intarit, prin rugaciunile Sfintei Maicute Maria, a Sfantului Nectarie, a Sfintei Cuvioase Parascheva si a tuturor Sfintilor si am trecut cu bine peste tratament. Am facut analizele necesare, si la 6 luni si la 12 luni de zile de la terminarea tratamentului, iar rezultatul analizelor arata faptul ca virusul nu mai este prezent in organism, iar analizele la ficat sunt in parametri normali. Cu ajutorul Domnului, a Maicutei Domnului, a Sfintei Parascheva, a Sfantului Ierarh Nectarie si a tuturor Sfintilor sper sa raman asa, sanatos pentru toata viata, atat eu cat si familia mea, si voi tuturor cei care imi veti citi aceasta marturie.
Cu ajutorul Domnului, a Sfantului Ierarh Nectarie, a Sfintei Maicute Maria, a Sfintei Cuvioase Parascheva cea Mult Folositoare si a tuturor Sfintilor, dupa aproximativ 3-4 luni de zile de la terminarea tratamentului, am fost la "casa" asa cum imi place mie sa ii spun "bunicutului" nostru, marelui nostru ocrotitor, mijlocitor si vindecator, si anume la Manastirea Sfantului Ierarh Nectarie din Eghina. De atunci sunt un cu totul alt om. Viata mi s-a schimbat rapical, la 360 de grade.
Mai mult decat atat, m-a luminat Dumnezeu si m-am inscris la Facultatea de Medicina din Iasi, la Asistenti Medicali, am terminat anul 2 si voi trece cu ajutorul Domnului in anul 3 de studii.
Pe celalalt plan, sentimental, persoana care mi-a fost alaturi la bine si la greu, care mi-a fost alaturi si pe toata durata tratamentului, imi este si acum alaturi, am stabilit data nuntii, am cumparat si verighetele cu ajutorul Bunului Dumnezeu, suntem sanatosi si fericiti impreuna si ne bucuram de fiecare clipa, de fiecare zi din viata noastra.

Nu pot spune decat ca aceasta experienta ne-a intarit mai mult credinta, ne-a apropiat mai mult de Sfanta Biserica, si chiar vorbeam si cu logodnica mea, ca toate lucrurile parca au venit asa de la sine, cineva acolo Sus parca scrie intr-o carte, cartea vietii noastre, si toate au mers ca intr-un lung sir de intamplari frumoase....boala mea, apoi vindecarea, apoi facultatea in acest domeniu...nu stiu, cred cu tarie ca tot ce mi s-a intamplat si ce ni s-a intamplat a fost cu un motiv, stiut doar de Cel de Sus. Poate multi o sa ma intrebe..."si care ar fi motivul ca sa iti dea Dumnezeu o boala asa grea?" Raspunsul nu il stiu, nici nu vreau sa ma chinui sa il gasesc, il stie doar El, dar eu ii multumesc pentru tot ce ne-a daruit, pentru ca suntem sanatosi, si pentru ca ne arata zi de zi cat de mult ne iubeste.

Slavit fie numele Domnului !
Acum vad viata cu alti ochi, am alte perspective, doresc sa imi intemeiez o familie. Si toate acestea le datorez Bunului Dumnezeu, Sfintei Maicute Maria, Sfantului Ierarh Nectarie si tuturor Sfintilor. Simt ca am renascut, ca mi s-a dat o noua sansa la viata. Ma rog Domnului sa imi arate calea cea dreapta si sa ma calauzeasca pe drumul cel bun, si sa apreciez sanatatea asa cum se cuvine, pentru ca e darul cel mai de pret pe care ni l-a dat Domnul, dupa parerea mea. Desi sunt foarte pacatos, simt ca Sfantul Ierarh Nectarie a fost si este alaturi de mine si se roaga cu rugaciunile lui cele pline de dragoste si cele sfinte impreuna cu toti Sfintii, Sfintei Maicute Maria si Bunului Dumnezeu pentru iertarea pacatelor mele, ale pacatosului, pentru sanatatea mea si pentru ajutorul meu in problemele de zi cu zi.
De aceea vreau sa multumesc Sfantului Ierarh Nectarie deoarece nu m-a trecut pe mine, pacatosul si nevrednicul cu vederea, ci m-a ajutat si a facut minuni cu voia Domnului asupra mea si m-a tamaduit de boala de care sufeream, redandu-mi ceea ce am avut eu mai de pret, numai ca nu stiam sa apreciez acest dar Dumnezeiesc asa cum se cuvine, si anume SANATATEA ! Cand faceam tratamentul, am facut o promisiune Sfantului Ierarh Nectarie, si anume, am promis Sfantului ca daca ma va tamadui si pe mine pacatosul si nevrednicul rob de boala de care am suferit, voi spune si altor persoane despre ajutorul primit de la Sfantul Ierarh Nectarie si despre vindecarea mea prin rugaciunile Sfantului si tuturor Sfintilor catre Sfanta Maicuta Maria si catre Bunul Dumnezeu.
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote