View Single Post
  #9  
Vechi 20.03.2013, 02:17:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
I-ai pus pe cei doi in antiteza ceea ce mi se pare o greseala fatala. Legat de parintele Cleopa imi amintesc de un alt "cautator" inversunat caruia a trebuit sa-i spuna Parintele Iustin, pe care il lua drept coaliat, ca e smintit: Vasile Danion!
Ceea ce faci tu, mai ales in Postul Mare, este dureros de trist, fiindca starneste controverse si dezbateri penibile, in loc de retragere in rugaciune si smerenie.

Daca omul are inima curata, sesizeaza fara efort ce este eretic si neortodox, si fiecare si-a cam facut o parere despre useri si parerile lor personale. Daca, duhovniceste, nu prezinta interes, nici nu mai luam in seama scrierile acelora. Dar tu, expunand astfel de exemple, tocmai dai apa la moara, celor pe care singur ii condamni!!!
-pai i-am pus in antiteza tocmai ca sa arat faptul ca p Cleopa merge pe linia Bisericii,tine cont de sfinti si invatatura lor pe cand invataturile p Argatu sunt diferite de cele ale sfintilor; pai trebuie sa se vada aceste rataciri ca cei care citesc cartile p Argatu sa nu le mai citeasca ci sa citeasca invataturi sanatoase ,ortodoxe ale duhovnicilor si sfintilor ortodocsi
-trebuie rugaciune si smerenie asa este dar e bine sa ne lepadam pe langa pacate de rataciri,erezii...