View Single Post
  #35  
Vechi 02.08.2013, 12:23:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Care ar fi rolul purgatoriului?

2. Nu inteleg unele teorii pe aici? Cine si de unde vine cu asemenea idei?
Adica nu inteleg cum sa te gandesti macar sa pedepsesti niste copii nevinovati, din cauza parintilor?
Cum sa fie trimisi in Iad? Pai atunci Dumnezeu chiar ar fi nedrept si oribil.
Eu imi inchipui ca parintii platesc pentru pacatele pe care le fac.

La copii avortati in mod voit, nici nu stiu cum face Dumnezeu judecata. Ce repezinta totusi pentru El aceste suflete? Ele de fapt nu au nici un pacat. Nici unul. Nici macar nu sunt botezati, deci nu au o credinta. Cum sunt clasificati?
Nici nu-mi dau seama cat suflet a fost de fapt in acesti feti, pentru ca e vorba (cel putin pana la o anumita varsta, 2-3 luni) de niste fiinte imperfecte, ma rog, greu de definit.

La copii pierduti prin avort spontan, nedorit, este si mai rau ceea ce sustin unii pe aici. In acest caz nici parintii nu sunt vinovati. Este pur si simplu Voia lui Dumnezeu de a nu-i lasa sa devina oameni pe pamant. Si tot El sa-i trimita in Iad?
Si nici acestia nu sunt botezati.

Eu as merge pana acolo incat as gandi ca ar fi necesara o slujba de botez pentru toti copiii avortati, indiferent in ce fel au murit impreuna cu o slujba de inmormantare/dezlegare a sufletului lor.

Nu stiu mi se pare oribil si numai sa ne gandim la ei in modul in care o faceti voi aici! Sa le gasim vina lor, sa-i trimitem in Iad si etc.

Of. Doamne, oamenii au imaginatie fara limite, chiar si in credinta. Se pun in locul lui Dumnezeu fara a stii nimic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote