View Single Post
  #6  
Vechi 11.10.2013, 20:19:49
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parintele Gheorghe Mihaila - Despre invidie : Din invidie se nasc : ura, clevetirea, viclesugul, inselaciunea, uciderea , precum si slabirea puterilor sufletesti si trupesti ale celui plin de invidie. Invidia sufoca dragostea curata fata de Dumnezeu si fata de aproapele. Invidiosul , asemenea tuberculosului, este mancat pe dinauntru si este secatuit de patima . Invidiosul uraste pe cel ce intrece cu situatia , cu bogatia, cu cinstea. Invidiosul isi doreste mereu bunurile aproapelui sau, uraste pe cei frumosi si buni. Invidiosul se hraneste cu nenorocirea aproapelui sau . "Invidia este cea mai nedreapta dintre toate patimile, dar si cea mai dreapta ; pe de o parte, izgoneste tot binele, iar pe de alta, chinuie pe cel care o are "(Sf.Grigorie Teologul)
Credeam ca imi este strain acest cumplit sentiment al invidiei. Asta pana intr-o zi cand am fost la o manastire cu o prietena ce se lupta din greu cu aceasta patima. Am stat langa ea cand a trect preotul cu Sfintele Daruri. In acea zi pentru prima oara am simtit cum este sa fii invidios. Doare cumplit! Sa ne rugam pentru acei care sufera de patimi grele caci samanta raului este in toata faptura nascuta din pacate-omul.
Reply With Quote