View Single Post
  #18  
Vechi 27.08.2020, 22:14:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PRazvan Vezi mesajul
Asta am observat amandoi de cand am inceput sa planificam nunta! Sugestia unui prieten vechi a fost sa mergem la o biserica unde nu suntem cunoscuti si unde depunem actele necesare si atat fara sa precizam ca unul din noi nu este ortodox. Acuma eu am o mare retinere in a urma acest sfat mi se pare foarte foarte josnic sa ascunzi lucrul asta.
Dacă la ortodocși ai fi putut eluda oarecum criteriile formale legate de acte, la neoprotestanți nu te-ar fi lăsat pastorii să închei o căsătorie(cu ceremonial religios specific) fără să fii botezat, fiindcă nu te cunoșteau, la pocăiți relațiile sunt mai directe, cei noi sunt de obicei aduși de cineva rude/prieteni, deci se cam știu care cu care, mai puțini vin atrași de zelul predicatorial al unui comunicator fără să cunoască pe cineva într-o adunare.

Legat de subiect, unde ați cunoscut-o pe doamna ?
Normal că dacă stăm prin medii unde sunt catolici, neoprotestanți, greco-catolici putem fi tentați să ne căsătorim cu persoane din alte confesiuni.

Prietenul tău nu cred că a vrut să te ducă în ispită, te-a sfătuit mai mult tehnic , pe bază de certificate de botez, iată o hibă în partea de administrație că nu se știe exact în timp real și actualizat câți ortodocși practicanți sunt, ajunge un certificat de botez luat acum zeci de ani și se poate face o încurcătură.

Biserica va trebui să-și facă o evidență, un recensământ online per parohie la care să primească acces doar cei care figurează în evidențe iar cei care trec la alte culte sau devin nepracticanți să poată notifica, urmând să reia o altă notificare dacă se reîntorc.

Acum în epoca internetului nu mai ține cu catastife vechi putrezite prin beciurile sau podurile parohiei, birocrație, dosar cu șină, până și la unele cimitire se știe pe baza unui cod unde este sola, plătită pt un loc de înhumare, pe câți ani e concesionat locul etc.

Partidele sondează opinia membrilor prin platforme online special dedicate, la care se face logare pe bază de parolă, acum există posibilități electronice de comunicare la orașe cel puțin, la sate încă nu.

Mi s-ar părea corect să știm câți ortodocși suntem pe bune, să nu trecem și pe cei adormiți la numărătoare sau pe cei care s-au dezis, în felul acesta am hirotoni numai după cât avem nevoie, am școli mai puțini teologi crescând criteriile de selecție la învățătură și viața morală, am construi mai puține parohii noi și ne-am concentra întâi pe cele deja construite să le întreținem și să creăm o viață bisericească în jurul lor.

Ne-am înteți pastorația la ortodocșii botezați care o vreme au venit și acum nu mai vin din varii motive unele care țin de disfuncționalități în relația parohie-slujitori+angajați-credincios, am coborâ printre oameni, nu ne-am izola în spatele catapetesmei ca și cum e o ruptură cler- popor.

Am fi mai smeriți ca Biserică dacă am vedea că am pierdut 2-3-5 milioane de credincioși în 30 de ani, chiar dacă i-am pierdut pe bază demografică tot e vina noastră ca Biserică dacă nu am întețit strategia pro viață, pro familie din timp că doar au trecut treizeci de ani.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.08.2020 at 22:21:16.
Reply With Quote