View Single Post
  #897  
Vechi 05.05.2017, 19:59:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
primul link e plin de chestiuni false. in ceea ce priveste starea crestinismul la est de rin, thuringia, frisia, bavaria, etc. pana in austria, lucrurile nu stateau deloc cum zici, perioada aia vad ca n-o cunosti si de aici si atata hotarare in a persista in falsuri.
Am mai avut discutii cu persoane care s-au contrazis, dar parca tu ii intreci pe toti cei cu care am vorbit. Toate link-urile sunt false, doar tu stii adevarul si e o conspiratie mondiala care ascunde adevarul. Fara niciun scop cineva a creat o conspiratie pe tema asta, singura explicatie plauzibila ar fi ca englezii sa fi facut asta, inaintea unui meci de fotbal de la campionatul mondial ar fi raspandit povesti false despre Biserica Franciei, stii cum sunt galeriile. Numai o ironie poate fi in tom cu pierderea asta de vreme.
Al doilea link spune exact acelasi lucru, primul link este, probabil, viata sfantului din sursa catolica (pentru ca la ortodocsi nu e o poveste atat de detaliata), iar scrisoarea este tot din sursa catolica, un teolog catolic o mentioneaza. Am spus toate astea dar nu pentru tine, tu poti sa te contrazici in continuare, nu-mi mai pierd timpul.
Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tocmai ca are importanta, pentru ca combate exact ceea ce scrii tu aici, dai vina pe germanicii franci care nici macar nu mai existau ca atare in perioada de care vorbesti. iar cu saxoniii, scuza-ma ca-ti spun, dar esti complet pe dinafara, habar n-ai ce faceau, au ajuns la concluzia ca numai convertirea va rezolva problema lor si asa a si fost.
Era vorba de convertire cu forta, cu amenintarea mortii.
Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
de exemplu cruciada despre care vorbesti a fost declansata tot de lupta pentru putere de la constantinopole, si atunci au fost vreo doua orbiri, o gramada de tradari si alte porcarii grecesti. cruciatii erau insotiti chiar de pretendentul la tron. atacul, caderea cetatii in 3 zile, probabil o alta tradare, jaful pustiitor si celelalte lucruri oribile au fost doar o consecinta.
Stiu cine i-a chemat si de ce, dar nimeni nu i-a chemat sa faca baie de sange si sa-si insuseasca ei imperiul. Si mai spus si ca acesta e un mare ajutor, o fi fost mare bucurie printre bizantini. Tu nu stii ce au facut bizantinii inainte, dar eu nu spun ca omorul e facere de bine si progres.
Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
"succes temporar"? sigur, cam 350 de ani, pana la mahomed II :) timp in care ortodoxismul a supravietuit si s-a intarit enorm, in sensul ca atunci s-a nascut dusmania asta anticatolica al carei urmas esti si tu. urmare a acestei dusmanii este si parte din dogmatica si dialectica ortodoxa de astazi.
Eu m-am referit la prima cruciada si la perioada existentei statelor cruciate. Prostia asta cu ura anticatolica o cauza a neacceptarii ereziilor o baga toti ecumenistii incrancenati, poti fi linistit, nu esti singurul. Ti-am mai spus, eu vad doar incrancenarea si desconsiderarea de care tine a ortodocsilor si idealizarea catolicismului. Eu am punctat doar cateva aspecte legate de cruciade, aspecte ce tin de religie, lucruri pe care tu nu le stii.
Reply With Quote