View Single Post
  #900  
Vechi 05.05.2017, 20:46:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Luther și Calvin s-au depărtat de Sfânta Tradiție, ceea ce nu e cazul părintelui Stăniloae, a lui Losky, Schmemann și mulți alții, care nu doar că nu s-au depărtat, dar au scuturat-o de praful destul de gros care se așternuse peste ea. Cine a mai tradus atât de mult din Sfinții Părinți ca părintele Stăniloae? Au mai făcut-o și alții, tot în anii din urmă, dar excepționale la Stăniloae sunt comentariile pe care le-a făcut la traducerile respective, interpretările atât de necesare omului modern.

Iar aceste interpretări le făcea unul care trecuse bine prin filosofia, cultura și știința occidentale, formându-și o viziune cuprinzătoare asupra lumii și vieții timpului său, înrădăcinată, bineînțeles, în Evanghelie și în Biserică.
Ceea ce consideri tu greșeli, fie și minore, la Părintele Stăniloae, îi caracterizează, de fapt, opera de o viață, respectiv acea acceptare relativă a celor de alte confesiuni. Iar asta îi venea din deschiderea și dialogul pe care îl purta permanent cu ei, nelimitându-se la o privire dintr-o perspectivă unidirecțională a teologiei.

Folosul pe care îl aduce Bisericii este imens, cu condiția să nu fie prea mulți cei care sunt deranjați de îndrăzneala pe care a avut-o, și anume aceea de a nu-i idolatriza pe Sfinții Părinți, ci de a căuta să-i înțeleagă cât mai bine.

Diferențele ecumenism-antiecumenism care macină acum Biserica sunt o moștenire a teologilor pe care am ales să îi citim și să le acordăm încredere.

Părintele Cleopa - și călugării în general - citise mult din Sfinții Părinți, și cuvioșia sa. Și era foarte preocupat de canoane, respectiv de raportarea riguroasă la învățăturile vechi. Din perspectiva adepților lui, teologii actuali nu doar că au muncit degeaba toată viața, contribuția proprie fiind nu doar inutilă, ci chiar dăunătoare.

Acești adepți consideră că a fi ortodox înseamnă să te raportezi la Sf. Vasile cel Mare așa cum o făceau cei din vremea sa, pentru că o înaintare în înțelegere nu este posibilă. Părerea mea este că asta înseamnă a-i idolatriza pe sfinți, nu a-i cinsti.

Consider că pentru timpurile noastre sunt mai potriviți sfinții actuali, care sunt cam disprețuiți sau care deranjează, așa cum au făcut, de altfel, și înaintașii lor, la vremea la care au trăit.

Mă bucur că Patriarhul nostru ține ca, dacă se poate, toți călugării să studieze teologia, în care, din fericire, peste părintele Stăniloae nu se poate deocamdată trece. Cu cât mai mulți, cu atât mai bine. Asta ar putea aduce mai multă înțelegere și unitate în sânul Bisericii. Chiar și între mine și tine, dacă ai accepta să te raportezi într-o măsură mai mare la acest mare Părinte decât la cei din vechime sau de pe alte meleaguri, nefiltrați.
Mesajul e ilustrarea perfecta a ceea ce spuneam, dialogul surzilor, nu ai receptat nimic din ceea ce am scris. Mesajul e exact la fel ca toate celelalte mesaje din toti acesti ani si ademanator cu ideile pe care le au cei ce au aceleasi conceptii, moderniste. O sa raspund, desi sunt constient ca e acelasi lucru ca si cum nu as raspunde, doar o pierdere de vreme, iar timpul e pretios.
1. Nu pot sa cred ca ai spus ca ortodocsii, cei ce sunt impotriva dogmei ecumeniste (adica si eu) dispretuiesc sfintii actuali si ii desconsidera. De cate ori nu am citat din sfintii din zilele noastre. E exact invers, acesti sfinti deranjeaza chiar pe cei ce au conceptii ecumensite, pentru ca majoritatea au scris impotriva ecumenismului. Cum sa il aprecieze pe Sfantul Iustin Popovici, care a scris o carte impotriva ecumensimului, sau Sfantul Ignatie Briancianinov, care a lasat o cunoscuta lucrare despre mantuirea in afara ortodoxiei? Ar fi ca si cum am spune ca ortodocsii care nu sunt de acord cu dogma ecumensita ar respinge catehismul, iar cei ce au cocneptii moderniste l-ar urma intocmai.
2. Ceea ce a spus Sfantul Vasile cel Mare nu are nicio legatura cu idolatrizarea. E trecut la canoane, deci e in mod oficial parte din invatatura Bisericii (pentru ca nu e doar un canon administrativ). Dar ce spune Sfantul Vasile cel Mare spune si Sinodul Cartagina, intarit de sinoadele ecumenice, canoanele apostolice, toti sfintii. Plus ceea ce scrie si in catehism.
3. Cei ce au capatat conceptii moderniste au si resentimente fara de calugari, pentru ca acestia, in marea majoritate sunt impotriva dogmei ecumensite. Astfel, ii discrediteaza, considera ca sunt fara carte, fara intelegere, etc.
4. Ceva scris din nestiinta nu inseamna ca a fost scris deliberat gresit. De aceea, un duhovnic care a spus ca ne putem impartasi la catolici, pentru ca facut-o din nestiinta, nu e mai putin valoros.
5. Vad ca spui de Parintele Staniloae. Inseamna ca apreciezi ceea ce a spus la apusul vietii, ca o concluzie la ceea ce a inteles: "Eu nu prea sunt pentru ecumenism! A avut dreptate un sarb, Iustin Popovici, care l-a numit panerezia timpului nostru! Eu il socotesc produsul masoneriei. Iara relativizeaza adevarul, credinta adevarata." Si eu sunt de acord, inseamna ca avem ceva in comun, e un prim pas.
Reply With Quote