Subiect: intrebare
View Single Post
  #5  
Vechi 18.06.2009, 11:16:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Moni, cel mai mare dar pe care omul l-a primit de la Dumnezeu este viata. Ea trebuie traita cu bucurie si nu cu intristare. Nu esti singura care trece prin astfel de momente. Am fost si eu in astfel de situatii. Si am iesit biruitor din astfel de situatii stand de vorba cu duhovnicul, nu cu vecinii. Vecinii te vad in astfel de situatii un ratat. Esti luat in deradere, aratat cu degetul, esti un "prapadit". Nu uita, intelepciunea omului este neputincioasa. Zice Sfantul Serafim: "Cand raspundeam cu mintea mea, se faceau greseli".

Asa ca mergi la un duhovnic si primeste spre implinire sfatul lui, chiar daca tie ti se va parea a fi o nebunie. Imi aduc aminte ca vine o femeie la Sfantul Serafim si il intreaba: "Parinte cum vezi asa limpede viata si inima mea?" si el raspunde "Eu nu vad nimic, eu ma rog si primul gand care vine in inima mea il stiu ca fiind cuvant de la Dumnezeu si pe acela il dau".

Asta e diferenta intre noi si un duhovnic. Noi dam raspuns la intrebarea ta dupa cum credem, duhovnicul da dupa cum ii graieste Dumnezeu.
Reply With Quote