View Single Post
  #15  
Vechi 30.01.2010, 15:30:27
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Sinucidere sau pacat impotriva Duhului Sfant

Am o bunica ce a fost foarte credincioasa toata viata ei, bisericoasa, acum la aproape 90 de ani are momente cand imi spune ca uneori ii vine sa se arunce in fata unei masini si sa termine cu viata asta, si l-am intrebat pe duhovnic, Parinte mi-e teama ptr ea, pacat de sufletul ei ca o viata intreaga a fost credincioasa si acum la batranete sa piarda tot, cred ca daca Doamne fereste face gestul ajunge in iad nu? Si mi-a spus ca nu, ca asta numai Dumnezeu stie, numai El are judecatile lui, cum a fost viata acelui om pana atunci etc, asta noi nu putem stii aici pe pamant, cert este ca nu i s-ar face acele foarte puternice slujbe de inmormantare pentru iertarea sufletului, deci daca sinucigasul mai era si necredincios sau caldicel Dumnezeu sa-l ierte. Asa ca aici numai Dumnezeu stie.

Pe cand celalalt pacat se spune ca "nu se va ierta nici aici pe pamanyt nici in veacul ce vine", ptr ca acel om moare necrezand in Dumnzeu, ba mai mult, hulindu-L, depinde mult cum te gaseste moartea, cu credinta in suflet sau fara, deci acest pacat consider eu ca e cel mai mare.
Reply With Quote