View Single Post
  #2  
Vechi 13.08.2012, 09:44:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Îmi pare rău pentru dumneavoastră și pentru felul în care interpretați. Acolo nu scrie că a luat o jumătate, ci că a luat o "coastă" sau o "parte". Intrepretarea dumneavoastră este exagerată.


Ceea ce spuneți dumneavoastră nu se susține. Spuneți că unuia, bărbatului, i-ar fi dat fizicul, iar femeii inteligența? Privind din punctul de vedere al istoriei se pare că bărbatul este cel care a lucrat mai mult cu inteligența și înțelepciunea, iar femeia cea care și-a etalat și încă își mai etalează mai mult fizicul decât inteligența; mă refer așa în general, pentru că până acum nu am văzut "un Hegel" în rochie.

Referitor la descendența la evrei, este foarte clar din primele cărți ale VT că descendența era făcută pe linie bărăbătească. Doar mai târziu a apărut așa zisa descendență pe linie maternă, înăs la origini poporul evreu își făcea descendența pe linie masculină. Chiar și genealogiile Mântuitorului din NT sunt prezentate pe linie masculină, în ambele evanghelii. Asta cu descendența feminină este o invenție târzie și nu era practicată inițial la poporul ales al lui Dumnezeu.
Uitati interpretarea rabinica, v-o dau direct in engleza:

"The side... into a woman. Unlike man's, the woman's body was not taken from the earth. God built one side of man into a woman - so that the single human being became two, thereby demonstrating irrefutably the equality of man and woman (R' Hirsch)."

Dupa cum vedeti, cine vrea sa inteleaga corect, intelege, cine nu, nu. Iar pe mine ma multumeste pe deplin pentru ca inainte sa fi citit toate acestea am spus deseori ca nu poate fi o coasta, Dumnezeu ar fi nedrept in cazul asta, ci trebuie sa fie jumatate, ca sa descopar apoi ca la evrei asa si este. Nici vorba de coasta. "side" este o parte, o latura etc. Si cum au fost doua una pentru barbat si una pentru femeie, s-a impartit in jumate, la egalitate dupa cum arata si comentariul rabinic.

In ceea ce priveste fizicul, m-am referit la forta fizica. Istoria arata ca barbatul s-a impus prin forta fizica, si inca in asa masura ca in VT apar unele din cele mai sumbre idei, ca de exemplu barbat placut lui Dumnezeu care de frica sa nu fie ucis, isi da sotia drept sora si o pune pe aceasta in situatia de a o lua un altul sa profite de ea. Femeia nu avea nici un cuvant de spus, era pur si simplu luata si folosita de unul si altul de parca era un bun de consum. Asta arata istoria. Iar crestinismul nu a fost mai breaz, i-a poruncit sa taca, de data asta s-a folosit de religie, de speriatul cu "voia lui Dumnezeu". Cine imparte parte isi face.

Iar cercetarile medicale arata dupa cum v-am spus: prin fenomenul de amprenta parentala, genele care participa la dezvoltarea inteligentei sunt activate de la mama, iar cele care contribuie la dezvoltarea fizica a bebelusului si la reflexele de aparare, sunt luate de la tatal. Nu are nici o legatura cu frumusetea fizica. Pe langa faptul ca aceasta frumusete a facut-o pe femeie obiect de ravnit in loc sa fie vazuta si ea ca OM.

Apropos de genealogii, v-ati pus intrebarea cum este Domnul fiu al lui David (din descendenta lui David) daca genealogia este pe linie paterna iar El nu l-a avut ca si tata biologic pe Iosif?
Pe linie materna si numai materna se transmite calitatea de evreu, iar daca aceasta conditie este indeplinita, atunci pe linie paterna se transmite tribul, la care din cele 12 triburi apartine copilul. Iar daca tatal nu-i evreu, dar mama da, copilul este evreu iar tatal nu transmite nimic. Si invers, tata evreu si mama ne-evreica, copilul nu-i evreu si tatal nu transmite absolut nimic.

Last edited by Tartaruga; 13.08.2012 at 10:09:53.
Reply With Quote