View Single Post
  #10  
Vechi 07.10.2013, 00:30:20
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte si sa te intareasca! E greu, dar te poti ruga pentru el de acolo de unde esti.
Si eu mi-am pierdut bunica acum vreo doi ani si o perioada nu am fost in stare sa merg la cimitir. Macar ca era o persoana foarte credincioasa, tot mi-am facut multe griji legate de mantuirea ei, am vorbit cu preoti, am pus multa lume sa se roage... In general, se dau sarindare (40 de liturghii) la manastiri, se fac pomenirile, se face multa rugaciune (Psaltire, acatist pentru adormiti, paraclis), totul cu credinta si cu dragoste. Chiar daca o fi fost om mai necredincios, tu ai datoria, ca nepot al lui, sa te rogi mereu pentru el si sa iti amintesti de el cu dragoste.

Acum poti cauta o biserica si te poti spovedi, iti va fi mai usor sa treci peste durerea de a nu-i fi fost alaturi in ultimele clipe. Cand te vei mai linisti, peste cateva luni, poate o sa vezi altfel lucrurile. Altfel, ce sa facem, mergem mai departe, cu lumina primita de la ei.
Iar rugăciunile în perioada doliului sunt parcă mai sincere, mai cu miez și, lucru de mirare, deși nu știu cât folos primește cel plecat, se folosește-n schimb (în chip vădit) cel rămas, rugătorul...:)
Mare și minunată e taina rugăciunii!
Reply With Quote