View Single Post
  #252  
Vechi 15.10.2013, 21:15:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Am notat într-o postare anterioară că nu voi comenta gusturi subiective și că fiecare este liber să-și formeze un sistem axiologic propriu. Personal, consider că e bine ca acest sistem să fie menținut în stare de șantier, adică păstrând mereu la îndemână posibilitatea schimbării proiectului inițial din mers.

Da, am studiat fenomenul comercial "Harry Potter" ca lovitură de marketing obținută prin utilizarea intrumentelor culturii, alături de alte fenomene comerciale care au fabricat mitologii postmoderne diseminate în mentalul colectiv la nivel global (cu ar fi Dan Brown, de pildă). Studiul nu l-am făcut de unul singur, ci într-o echipă de oameni instruiți să identifice ce anume atrage irezistibil într-un produs cultural privit în el însuși, dar și ce fel de așteptări și nevoi primare latente satisface.
Concluzia comună, foarte pe scurt, a fost că seria Harry Potter este făcătură literară mediocră din punct de vedere stilistic și tematic, care reiterează într-o altă configurație imaginară același discurs despre obsesia pentru putere, căreia i se subordonează o morală comună consacrată în societatea de tip capitalist și fructifică stimuli emoționali corespunzători acestei morale.

Prezența lui Hristos este una și prezența lucrătoare a lui Hristos este alta. Dacă vorbim despre ubicuitatea divină, da, Hristos este prezent și într-un bordel. Dar asta nu înseamnă că și ia parte la ce se întâmplă acolo. Așa-zisa cultură pop nu-L va revela niciodată pe Hristos, fiindcă "cultura" pop îl face pe om sclavul mentalitar al unui tip de civilizație, în speță, civilizația capitalist-consumistică.
Simpla prezență a lui Hristos nu asigură în mod automat metanoia. E suficient să citim Evangheliile ca să observăm faptul că au existat o mulțime de oameni care au ratat comuniunea cu El chiar aflându-se în proximitatea lui.
Generic spus, Hristos a murit pe cruce și pentru Lenin, Hilter, Bin Laden sau Jack Spintecătorul. Însă nu știm, și nu vom ști niciodată, pentru câți dintre aceștia, și mulți alții, Hristos a murit degeaba.

Din câte citesc în postările tale, n-ai înțeles aproape nimic din "Idiotul".
Poate o să-ți recanalizezi energia irosită în căutarea improbabilului profil hristic a lui Harry Potter, într-o nouă lectură a lui Dostoievski. După aceea, poate vom putea discuta despre înrudirea ontologică dintre Mîșkin și Hristos.
Este totusi paradohal ca ma mustrezi ca imi consum energia cu Harry Potter, cand si tu ai participat la un studiu despre aceasta carte.
Si eu am, ca sa zic asa, o 'tema academica' de facut (desi una mult mai modesta), de aceea imi consum energia cu el.

Ma intristeaza faptul ca nu te cobori chenotic pana la nivelul meu ;-) sa imi impartasesti ideile tale despre caracterul iconic al chipului lui Hristos din Idiotul. Apreciez mult postarile tale, cultura si nivelul tau intelectual si m-as fi bucurat sa le aflu. Avand in vedere ca am citit cartea asta la 17 ani, iar cum am mai mult decat de doua ori pe atat, cred ca pot fi scuzata ca 'nu am inteles nimic din el'. (Imi amintesc ca atunci am avut o mare pasiune pentru Dostoevski si mai ales pentru 'Idiotul', si am cautat la biblioteca toate comentariile despre el, dar cum era inainte de 89, iti inchipui ca nu era prea multa vorba despre teantricitatea printului Miskin in comentariile pe care le-am gasit.)
Dar accept bobarnacul, si poate vom mai vorbi pe aceasta tema, daca imi fac temele :-)

Indraznesc totusi sa nu fiu de acord cu tine in priviinta rolului si sensului literaturii populare in general, si al lui Harry Potter in cazul de fata. Voi reveni.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 15.10.2013 at 23:48:05.
Reply With Quote