View Single Post
  #257  
Vechi 16.10.2013, 19:01:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu știu dacă ești la curent, dar în cazul lui Harry Potter, ca și la Dan Brown, o mulțime de specialiști, universitari credibili, au scris despre modul eronat cum sunt exploatate arhetipurile, simbolurile, scrierile vechi etc. în acest gen literar cu impact puternic asupra oamenilor. Opiniile acestora s-a făcut destul de greu auzite, datorită faptului că o eventuală demistificare prematură a cărților respective nu era deloc pe placul unei mari părți a mass-mediei, preocupate să-și asigure cota de profit de urma succesului comercial uriaș al acestora. Totuși, când opiniile specialiștilor au penetrat spațiul public și au făcut masă critică, autorii au ieșit în presă cu o explicație de genul "sunt cărți de ficțiune, iar autorii nu sunt obligați să țină cont de autenticitatea surselor din care s-au inspirat" recunoscând indirect că "arta" lor operează cu falsuri și minciuni seducătoare pentru marele public.

Există, nu foarte multe, iar cele câte există sunt sintetizate într-o manieră nemaiîntâlnită până acum nicăieri, în volumul I al lucrării "Noi și icoana" de Sorin Dumitrescu. Același autor a publicat de curând o aplicație în literatură a hermeneuticii iconice, în volumul "Tablou cu orbi. Metalingvism și marginalizare" dedicat unei analize inedite a operei lui Nichita Stănescu. Capitolul doi al cărții, "Criteriile axiologiei teologice a limbajului", oferă o introducere magistrală în acest mod de investigație hermeneutică atât a artei în general cât și a literaturii în particular.

E foarte adevărat că nu toată literatura occidentală intră în vizorul unei astfel de critici. Mi se pare dubioasă expresia "imaginarul iconic", întrucât icoana și lumea atât de densă semantic pe care o deschide înțelegerii persoanei are (și) o funcție ascetică, de înfrânare, printre multe altele, a imaginației zburdalnice, retoricii inutile și tendințelor frevcvente ale fanteziei de a evada din perimetrul revelației Logosului.
Multumesc pentru referinte. Ai putea sa imi spui numele autorilor care au criticat modul eronat cum sunt exploatate arhetipurile, simbolurile, scrierile vechi? Ma intereseaza foarte mult. (In cazul lui Dan Brown am citit si eu ceva in acest sens).
Intr-adevar, nu este prea corect sa vorbim despre 'imaginarul iconic', ci poate mai degraba despre 'textul (literar) iconic. Nu imaginarul este iconic, evident.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote