View Single Post
  #3  
Vechi 24.11.2016, 12:12:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit continuare

Nevoința bătrânului Gheorghe Lazăr, după mărturia ucenicilor săi, arhimandritul Mina Prodan și protosinghelul Damaschin Trofin din Mănăstirea Neamț, era aceasta:
- Dimineața pleca, cu toiagul în mână și cu Psaltirea sub braț, la unele familii unde era chemat sau pe stradă, zicând pe de rost psalmii. Din banii pe care îi primea milostenie, cumpăra mai multe pâini calde de la brutărie și, la amiază când se întorcea, le împărțea săracilor și cerșetorilor din oraș care îl așteptau în fața clopotniței. Unora le dădea pâine, altora le dădea bani și tot ce primea de la credincioși. Apoi urca în turn singur numai cu Psaltirea sub braț. Acolo zăbovea în rugăciuni de taină până către seară. După asfințitul soarelui mânca legume fierte și îndată se culca.
La ora 11 noaptea, bătrânul cobora din turn, se închidea în biserică și se ruga acolo singur, neștiut de nimeni, până dimineața. În zorii zilei ieșea din biserică și pleca să cumpere pâine pentru săraci.

Psaltirea era cartea de rugăciuni cea mai iubită în viața bătrânului Gheorghe Lazăr. O știa pe de rost din tinerețea sa și o rostea regulat în fiecare zi. Pe stradă, însă, bătrânul rostea psalmii în ison, cu glas tare și rar, zicând:
- Acum să începem drăguțele de rugăciuni ale catismei întâi! După ce termina, adăuga:
- Acum să începem drăguțele de rugăciuni ale catismei a doua!
Așa continua până termina Psaltirea. Apoi împărțea milostenie și se urca din nou în turn.

Spuneau ucenicii bătrânului că oamenii din oraș și din împrejurimi, toți îl cunoșteau și se foloseau mult de viața lui aleasă. Tineri și bătrâni, săteni și orășeni, săraci și bogați, cu toții îl numeau de obște „Moșu Gheorghe". Iar când trecea prin sate sau pe stradă, unii îi sărutau Psaltirea pe care o purta permanent sub braț, alții îi dădeau milostenie ca să se roage pentru ei, copiii se opreau din joacă, vitele pe câmp stăteau o clipă din păscut, iar câinii niciodată nu lătrau după el. Mulți credincioși îl petreceau, mergând cu evlavie în urma lui și ascultând psalmii pe care îi rostea în auz.

Spuneau aceiași ucenici că cea mai înaltă rugăciune a bătrânului era cea de noapte, pe care o făcea în biserică. Timp de peste 30 de ani nu a lipsit niciodată noaptea de la biserică. Intra la ora 11 înainte de miezul nopții și ieșea dimineața, între orele patru-cinci. Oriunde înnopta, în orașe, prin sate sau pe la mănăstiri, păstra cu sfințenie această rânduială. Aceasta era rugăciunea de foc a bătrânului Gheorghe Lazăr, pe care o săvârșea în taină, neștiut de oameni.

Ucenicul său, Protosinghelul Damaschin Trofin din Mănăstirea Neamț, spunea următoarele:
- Fiind eu de loc din Piatra Neamț, Moșul Gheorghe venea adesea în casa noastră. Într-o zi, pe când aveam 15 ani, a zis bătrânul către tata:
- Drăguță, lasă copilul deseară să se roage cu mine la biserică!
- Îl las, Moș Gheorghe. Și am plecat împreună spre biserica Sfântul Ioan Domnesc.
Noaptea, la ora 11, a deschis biserica și ne-am încuiat înăuntru. Pe mine m-a trimis la strană să citesc încet din Ceaslov, iar el a rămas în pronaos. Și a stat acolo nemișcat, desculț pe piatră, cu mâinile în sus la rugăciune, două ceasuri. Eu mă uitam pe furiș la el, să văd cum se roagă, dar nu înțelegeam ce zice. Apoi a zis câteva catisme din Psaltire. Apoi a lăsat Psaltirea și zicea către fiecare sfânt din calendar această scurtă rugăciune:
- Sfinte preacuvioase părinte (numele), roagă-te lui Dumnezeu pentru noi, păcătoșii!
Pe urmă a început să pomenească pe de rost pe toți oamenii care i-au dat milostenie în ziua trecută, fără a uita vreun nume. Pentru fiecare făcea o închinăciune și zicea această rugăciune:
- Preasfântă Treime, miluiește pe cutare care m-a miluit pe mine păcătosul! Apoi și-a pus cojocul, Psaltirea și toiagul în strană și a început să facă metanii cu rugăciunea lui Iisus, mai mult de un ceas. Iar când a observat că se luminează de ziuă, s-a apropiat de mine și mi-a zis:
- De acum, hai să mergem, drăguță!

Pe lângă rugăciune și milostenie, Moșul Gheorghe Lazăr avea și o mare nevoință trupească, prin care întrecea pe toți. Vară și iarnă umbla desculț și descoperit, oricât de cald sau de ger ar fi fost. Iarna ieșeau aburi de pe creștetul său, iar zăpada și gheața i se topeau sub tălpi, încât toți se minunau de aceasta și slăveau pe Dumnezeu. Spuneau părinții care l-au cunoscut și bătrânii orașului că Moșul Gheorghe nu a fost niciodată bolnav, căci darul Domnului era cu dânsul.

Pe când trăia încă în Transilvania, s-a dus iarna desculț peste Carpați, la Schitul Peștera Ialomicioarei. Acolo, văzând că biserica nu are sobă, a zis egumenului:
- Cum stați în biserică fără foc?
- Nu avem bani să cumpărăm o sobă, a răspuns. Atunci Moșul Gheorghe a cumpărat o sobă de teracotă din Sinaia și a dus-o la schit.

Trecând odată printr-un sat în timp de iarnă și văzându-l oamenii desculț, i-au zis:
- Moș Gheorghe, vrei să-ți cumpărăm noi niște opinci?
- Lasă drăguță, a răspuns bătrânul, că picioarele mele sunt mai calde ca ale voastre!

Uneori obișnuia acest minunat bătrân să meargă spre închinare pe la sfintele mănăstiri, că era cunoscut părinților și toți îl primeau cu dragoste. Și stătea până la o săptămână în fiecare lăcaș, păzind neschimbată buna lui rânduială și zăbovind în vorbiri duhovnicești cu părinții călugări. Mănăstirile cele mai iubite Moșului Gheorghe erau: Bistrița, Neamț, Sihăstria, Sihla, Agapia, Văratec și Nechit.

Vestea nevoinței sale ajunsese departe, dincolo de hotarele Moldovei. De aceea veneau mulți să-i ceară cuvânt de folos. Unii veneau să se roage pentru ei. Alții îi cereau milostenie. Iar bătrânul, fiind blând la chip, dulce la grai, înțelept la cuvânt și smerit la inimă, pe toți îi mângâia și îi zidea sufletește.

Veneau încă la Moșul Gheorghe tineri din Transilvania și Moldova, care doreau să slujească lui Hristos. Iar el, având darul înaintevederii, pe unii îi trimitea la mănăstirile din Moldova sau la Sfântul Munte, iar pe alții îi întorcea la căminele lor. Cei mai mulți ucenici avea la Mănăstirea Neamț, iar dintre maici, la Agapia și Văratec. Însă, toți ucenicii lui au ajuns călugări desăvârșiți.

Odată l-a întrebat un tânăr din Zărnești:
- Moș Gheorghe, vreau să mă fac călugăr. La ce mănăstire să mă duc?
- Ascultă, drăguță. Dacă vrei să te mântuiești, du-te acolo unde sunt mai multe ispite!

Altădată l-a întrebat ucenicul său, Dumitru Trofin, din Piatra Neamț:
- Moș Gheorghe, m-am hotărât să mă duc la Sfântul Munte. Ce sfat îmi dai?
- Drăguță, nu te duce la Sfântul Munte. Poți fi și aici călugăr bun. Du-te la Schitul Sihăstria. Acolo este un egumen ales și are mare nevoie de frați. Deci, ascultându-l, ucenicul a ajuns duhovnic iscusit.

Alți doi ucenici ai bătrânului, anume Ioan și Constantin Păvălucă, mocani vestiți din comuna Brețcu-Covasna, l-au întrebat:
- Moș Gheorghe, vrem să ne facem amândoi călugări. Donăm mănăstirii și averea noastră formată din 500 de oi. La care mănăstire să mergem?
- Drăguță, mergeți la Mănăstirea Neamț. Acolo este mântuirea voastră!

Uneori bătrânul se retrăgea la Mănăstirea Sihăstria, al cărei egumen, Protosinghelul Ioanichie Moroi, îi era cel dintâi ucenic. Noaptea se ruga după obicei în biserică, iar ziua se ruga și citea Psaltirea la un loc tăinuit pe Muntele Tăciunele.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote