Subiect: Ascetism modern
View Single Post
  #46  
Vechi 26.07.2018, 11:15:39
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai există oameni care sunt in duhul părinČ›ilor care isi dedică timpul aprofundarii sinelui,studiului extins,si disciplinei morale.AČ™ vrea sa gasesc si sa vorbesc cu un astfel de om,să devin un ucenic al acestuia la vremea potrivită,dacă voi fi pregătit si eu sa intru sub povata unui om care sa mă ducă spre scop.Chiar mi-as dori sa se întemeieze o comunitate care să aibe activităČ›i de genul specificate mai sus.ComunităČ›ile monahale actuale majoritatea devin pensiuni orientate spre biserici megalitice Č™i alte activităČ›i sociale sau ritualurile obiČ™nuite care devin rigide si formale.Poate suna a reformă ce insinuez,dar nu aČ™a văd eu o comunitate spirituală.Nu vreau neapărat sa creionez acum cum văd eu ideea de comunitate si aspectele de detaliu ale acesteia,poate pe alt topic.Acum as vrea doar sa discutăm despre ce există acum in sfera asta.
De acord cu tine despre manastirile de la noi si nu numai,insa la barbati e mai ok ai cu cine vorbi sunt mai destupati la minte sa vezi la maici/femei cum e,totul se axeaza pe CURATENIE,MUNCA,slujbele sau discutiile despre Dumnezeu sunt ceva asa ca un mecanism care trebuie sa fie,nimeni nu sta sa priveasca cerul ,sa se linisteasca ,e o agitatie fara rost,sinistru.
Iar comunitatile din jurul bisericilor din Bucuresti,de aici stiu,sunt centrate pe subiectul familie si derivatele,o mare categorie de oameni,aceea a celor care nu sunt nici casatoriti nici calugariti este ignorata sau mai bine zis privita asa cu dispret,cu suspiciune...sinistru

Probabil ca sunt si experiente mai fericite decat ale mele,eu asta am trait.

Last edited by ffflorina; 26.07.2018 at 11:20:36.
Reply With Quote