View Single Post
  #11  
Vechi 16.03.2009, 01:17:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Catisma 4(1)

[COLOR=black]CATISMA A PATRA[/COLOR]


[COLOR=black]PSALMUL 24[/COLOR]

[COLOR=black]Un psalm al lui David. [/COLOR]

[COLOR=black]1. Catre Tine, Doamne, am ridicat sufletul meu, Dumnezeul meu.[/COLOR]
[COLOR=black]2. Spre Tine am nadajduit, sa nu fiu rusinat in veac, nici sa rada de mine vrajmasii mei,[/COLOR]
[COLOR=black]3. Pentru ca toti cei ce Te asteapta pe Tine nu se vor rusina; sa se rusineze toti cei ce fac faradelegi in desert.[/COLOR]
[COLOR=black]4. Caile tale, Doamne, arata-mi, si cararile Tale ma invata.[/COLOR]
[COLOR=black]5. Indrepteaza-ma spre adevarul Tau si ma invata, ca Tu esti Dumnezeu, Mantuitorul meu, si pe Tine Te-am asteptat toata ziua.[/COLOR]
[COLOR=black]6. Adu-ti aminte de indurarile si milele Tale, Doamne, ca din veac sunt.[/COLOR]
[COLOR=black]7. Pacatele tineretilor mele si ale nestiintei mele nu le pomeni.[/COLOR]
[COLOR=black]8. Dupa mila Ta, pomeneste-ma Tu, pentru bunatatea Ta, Doamne.[/COLOR]
[COLOR=black]9. Bun si drept este Domnul, pentru aceasta, lege va pune celor ce gresesc in cale.[/COLOR]
[COLOR=black]10. Indrepta-va pe cei blanzi la judecata, invata-va pe cei blanzi caile Sale.[/COLOR]
[COLOR=black]11. Toate caile Domnului sunt mila si adevar pentru cei ce cauta asezamantul Lui si marturiile Lui.[/COLOR]
[COLOR=black]12. Pentru numele Tau, Doamne, curateste pacatul meu, ca mult este.[/COLOR]
[COLOR=black]13. Cine este omul cel ce se teme de Domnul ? Lege va pune lui in calea pe care a ales-o.[/COLOR]
[COLOR=black]14. Sufletul lui intru bunatati se va salaslui si semintia lui va mosteni pamantul.[/COLOR]
[COLOR=black]15. Domnul este intarirea celor ce se tem de Dansul, asezamantul Lui il va arata lor.[/COLOR]
[COLOR=black]16. Ochii mei pururea spre Domnul, ca El va scoate din lat picioarele mele.[/COLOR]
[COLOR=black]17. Cauta spre mine si ma miluieste, ca parasit si sarac sunt eu.[/COLOR]
[COLOR=black]18. Necazurile inimii mele s-au inmultit; din nevoile mele scoate-ma.[/COLOR]
[COLOR=black]19. Vezi smerenia mea si osteneala mea, si-mi iarta toate pacatele mele.[/COLOR]
[COLOR=black]20. Vezi pe vrajmasii mei, ca s-au inmultit si cu ura nedreapta m-au urat.[/COLOR]
[COLOR=black]21. Pazeste Sufletul meu si ma izbaveste, ca sa nu ma rusinez ca am nadajduit in Tine.[/COLOR]
[COLOR=black]22. Cei fara rautate si cei drepti s-au lipit de mine, ca Te-am asteptat, Doamne.[/COLOR]
[COLOR=black]23. Izbaveste, Dumnezeule, pe Israel din toate necazurile lui.[/COLOR]

[COLOR=black]PSALMUL 25[/COLOR]

[COLOR=black]Al lui David[/COLOR]

[COLOR=black]1. Judeca-ma, Doamne, ca eu intru nerautate am umblat, si, in Domnul nadajduind, nu voi slabi.[/COLOR]
[COLOR=black]2. Cerceteaza-ma, Doamne, si ma cearca; aprinde rarunchii si inima mea.[/COLOR]
[COLOR=black]3. Ca mila Ta este inaintea ochilor mei, si bine mi-a placut adevarul Tau.[/COLOR]
[COLOR=black]4. Nu am sezut in adunarea desertaciunii, si cu calcatorii de lege nu voi intra.[/COLOR]
[COLOR=black]5. Urat-am adunarea celor ce viclenesc, si cu cei necredinciosi nu voi sedea.[/COLOR]
[COLOR=black]6. Spala-voi intru cele nevinovate mainile mele, si voi inconjura jertfelnicul Tau, Doamne,[/COLOR]
[COLOR=black]7. Ca sa aud glasul laudei Tale si sa spun toate minunile Tale.[/COLOR]
[COLOR=black]8. Doamne, iubit-am bunacuviinta casei Tale si locul locasului slavei Tale.[/COLOR]
[COLOR=black]9. Sa nu pierzi cu cei necredinciosi sufletul meu, si cu varsatorii de sange viata mea,[/COLOR]
[COLOR=black]10. Intru ale caror maini sunt faradelegi, si dreapta carora e plina de daruri.[/COLOR]
[COLOR=black]11. Iar eu intru nerautatea mea am umblat; izbaveste-ma, Doamne, si ma miluieste,[/COLOR]
[COLOR=black]12. Caci piciorul meu a stat intru dreptate; intru adunari Te voi binecuvanta, Doamne.[/COLOR]

[COLOR=black]PSALMUL 26[/COLOR]

[COLOR=black]Al lui David[/COLOR]

[COLOR=black]1. Domnul este luminarea mea si mantuirea mea; de cine ma voi teme ?[/COLOR]
[COLOR=black]2. Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi infricosa ?[/COLOR]
[COLOR=black]3. Cand se vor apropia de mine cei ce imi fac rau, ca sa manance trupul meu;[/COLOR]
[COLOR=black]4. Cei ce ma necajesc si vrajmasii mei, aceia au slabit si au cazut.[/COLOR]
[COLOR=black]5. De s-ar randui impotriva mea ostire, nu se va infricosa inima mea;[/COLOR]
[COLOR=black]6. De s-ar ridica impotriva mea razboi, eu in El nadajduiesc.[/COLOR]
[COLOR=black]7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi cauta : ca sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele vietii mele,[/COLOR]
[COLOR=black]8. Ca sa vad frumusetea Domnului si sa cercetez locasul Lui.[/COLOR]
[COLOR=black]9. Ca Domnul m-a ascuns in cortul Lui in ziua necazurilor mele; m-a acoperit in locul cel ascuns al cortului Lui;[/COLOR]
[COLOR=black]10. Pe piatra m-a inaltat. Si acum, iata, a inaltat capul meu peste vrajmasii mei.[/COLOR]
[COLOR=black]11. Inconjurat-am si am jertfit in cortul Lui jertfa de lauda. Il voi lauda si voi canta Domnului.[/COLOR]
[COLOR=black]12. Auzi, Doamne, glasul meu, cu care am strigat; miluieste-ma si ma asculta.[/COLOR]
[COLOR=black]13. Tie a zis inima mea : Pe Domnul voi cauta. Te-a cautat fata mea; fata Ta, Doamne, voi cauta.[/COLOR]
[COLOR=black]14. Sa nu-Ti intorci fata Ta de la mine si sa nu Te abati intru manie de la robul Tau;[/COLOR]
[COLOR=black]15. Ajutorul meu fii, sa nu ma lepezi pe mine si sa nu ma lasi, Dumnezeule, Mantuitorul meu,[/COLOR]
[COLOR=black]16. Ca tatal meu si mama mea m-au parasit, dar Domnul m-a luat.[/COLOR]
[COLOR=black]17. Lege pune-mi mie, Doamne, in calea Ta, si ma indrepteaza pe cararaea dreapta, din pricina vrajmasilor mei,[/COLOR]
[COLOR=black]18. Nu ma da pe mine pe mana celor ce ma necajesc, ca s-au ridicat impotriva mea martori nedrepti si nedreptatea a mintit siesi.[/COLOR]
[COLOR=black]19. Cred ca voi vedea bunatatile Domnului, in pamantul celor vii.[/COLOR]
[COLOR=black]20. Asteapta pe Domnul, imbarbateaza-te, si sa se intareasca inima ta si asteapta pe Domnul.[/COLOR]

[COLOR=black]PSALMUL 27[/COLOR]


[COLOR=black]Al lui David[/COLOR]

[COLOR=black]1. Catre Tine, Doamne, am strigat, Dumnezeul meu, ia aminte ! Ca de nu ma vei auzi, ma voi asemana cu cei care se pogoara in groapa.[/COLOR]
[COLOR=black]2. Asculta glasul rugaciuniii mele cand ma rog catre Tine, cand ridic mainile mele catre locasul Tau cel sfant.[/COLOR]
[COLOR=black]3. Sa nu tragi cu cei pacatosi sufletul meu, si cu cei ce lucreaza nedreptate sa nu ma pierzi;[/COLOR]
[COLOR=black]4. Cu cei ce graiesc pace catre aproapele lor, dar cele rele sunt in inimile lor.[/COLOR]
[COLOR=black]5. Da-le lor dupa faptele lor si dupa viclesugul gandului lor.[/COLOR]
[COLOR=black]6. Dupa lucrul mainilor lor, da-le lor; rasplateste-i dupa faptele lor.[/COLOR]
[COLOR=black]7. Ca n-au inteles lucrarile Domnuluisi faptele mainilor Lui; ii vei darama si nu ii vei zidi.[/COLOR]
[COLOR=black]8. Binecuvantat este Domnul, ca a auzit glasul rugaciunii mele.[/COLOR]
[COLOR=black]9. Domnul este ajutorul si aparatorul meu; in El a nadajduit inima mea si mi-a ajutat.[/COLOR]
[COLOR=black]10. Saltat-a inima mea si cu cantari de lauda Il preamaresc.[/COLOR]
[COLOR=black]11. Domnul este intarirea poporului Sau si aparator mantuirilor Unsului sau.[/COLOR]
[COLOR=black]12. Mantuieste poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta; paste-i pe ei si-i ridica pana in veac.[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote