View Single Post
  #29  
Vechi 24.08.2011, 20:46:18
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Motto: ,,Unii, ca sa dobandeasca o inviere mai buna, n-au vrut sa primeasca izbavirea care li se dadea, si au fost chinuiti. Altii au suferit batjocuri, batai, lanturi si inchisoare; au fost ucisi cu pietre, taiati in doua cu ferastraul, chinuiti; au murit ucisi de sabie"(Evrei 11:35-37)

Inainte ca magazinele de optica sa-si creasca simtitor cifra afacerilor as dori,scurt si la obiect,sa fac urmatorele precizari de final:articolul este scris de un crestin ortodox.Numele autorului este Adrian Popovici,care este,printre altele, si consilier cultural al Parohiei "Nasterea Maicii Domnului" din Suceava.Deci articolul nu este scris de un protestant.Daca postam unul cu opinii protestante deja curgea sange pe topicul acesta.La modul virtual bineinteles.

Fragmentul postat este ultima parte dintr-un articol mai amplu numit ,,Portrete in epoca:Noaptea Sfantului Bartolomeu".Numarul victimelor,dupa cum este scris in articolul citat,este de 30.000 in Paris in noaptea respectiva si 500.000 pe intreg teritoriul Frantei.Un citat se da in intregime si in mod absolut stupefiant,desi am pus ghilimele,nimeni nu m-a intrebat sursa.Wikipedia da ca numar 30.000 iar Enciclopedia Catolica spune ca de fapt au murit doar 786.History.com da ca numar 3000 in Paris si 70.000 in toata Franta.Faceti ce calcule sau medii macabre doriti in continuare.

Tinand cont de faptul ca au fost taiati in bucati,spintecati,decapitati,mutilati cu tortele,aruncati in Sena sau in gropi comune nemarcate,banuiesc ca va exista mereu un indice al erorii.Si cu asta am incheiat,no matter what,orice interventie pe acest topic,a carui singura finalitate este usor de intuit.Ca sa faceti calculele mai usor va las o pictura a lui Eduard Debat-Ponsan intitulata ,,One mourning outside the gates of the Louvre".O puteti admira pe Catherina privind cadvarele pe care si le-a dorit atat de mult.Pana la urma,daca numar bine mortii din tablou nici macar 786 nu sunt.Am rezolvat si problema asta.

Acum sper ca toata lumea este multumita.As mai remarca faptul ca acest articol a fost postat la sectiunea ,,secte si culte". Admirabil, va multumesc. Cu bine.

Last edited by Scotland The Brave; 24.08.2011 at 20:59:54.
Reply With Quote