View Single Post
  #17  
Vechi 20.09.2011, 22:28:19
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Am inteles. Va multumesc
Deci orice invatatura care este trecuta prin filtrul invataturii bisericii, de pilda binecuvantarea unui episcop sau patriarh cand este vorba de o carte, este buna. Sa inteleg. Am intrebat asta pentru ca cineva imi spunea sa fiu atenta la cartile ce le citesc desi eu nu citesc decat ce are binecuvantarea bisericii ortodoxe. Se poate totusi ca un episcop sa dea binecuvantare si sa ajunga in mainile noastre si o carte care sa nu corespunda invataturii ortodoxe cu toata binecuvantarea data?
Intreb pentru ca acea carte era cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Galaction episcop al Teleormanului si Alexandriei eu citind-o si recomandand-o fiind acuzata ca raspandesc invatatura falsa pe motiv ca nu era a nu stiu carei edituri sau traducator.
Eu zic ca e foarte important sa intelegem aceasta tinand cont ca in librarii exista o gama foarte larga de material informativ.

cea mai buna verificare fiind deci binecuvantarea unui ierarh si nu editura sau traducatorul. Nu? sau gresesc.
Acum la drept vorbind multi episcopi dau binecuvantarea la destule carti fara sa le citeasca PS Galaction e un exemplu concludent, asa ca prezenta sau absenta binecuvantarii nu e relevanta, ci trecerea continutului cartii prin filtrul invataturii Bisericii
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote