View Single Post
  #37  
Vechi 10.03.2013, 13:30:16
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut GG. Vezi mesajul
Biblia spune ca faradelegile vor ajunge la un maxim in ultimele zile, si credinta multora se va raci. Un lucru care ma intristeaza - din crestinii ortodocsi pe care ii cunosc si frecventeaza biserica majoritatea spun ca nu prea s-au gandit la intoarcerea lui Hristos, multi nu cred ca va fi curand, altii nici nu stiu ce spune Biblia cu privire la acest subiect, altii se arata inspaimantati si chiar mi-au spus ca spera ca necazul cel mare sa nu vina in timpul vietii lor.
Mi-au lasat impresia ca se tem de aceste zile, ca s-au atasat de lumea acesta si se arata intristati de posibilitatea de a muri pentru credinta lor. E incredibil, le spun ca nu trebuie sa le fie frica, ca doar credinta sincera ii va trece prin toate incercarile, ca e o onoare sa mori sau sa traiesti pentru Dumnezeu. Bineninteles, sunt si aceia care se bucura si sunt incantati de venirea Mantuitorului., de promisiunea eliberarii de pacat, dar putini.
Dupa parerea mea, cred ca peste 50% din crestinii ortodocsi au adormit, stau multumiti cu o credinta superficiala, formala.
faradelegile vor atinge cote maxime,si acum le au atins,dar atunci o sa fie peste masura.si pe buna dreptate ca oamenii se tem,daca pana si oamenii alesi de Dumnezeu(sfintii pe pamant) spun: fereasca Dumnezeu sa ajungem in vremurile alea,iar lacrimile le curgeau siroaie,atunci noi ce sa mai spunem?nu trata mucenicia cu atata supeficialitate.probabil ca te ai umplut de ravna cand ai citit vietile sfintilor si au existat zile in care ai spus ca nu ti e frica de moarte,dar daca te as pune in fata faptului probabil ca te ai razgandi.Dumnezeu stie care ne e locul si destinul,noi suntem doar niste orbi,prea putin credinciosi si nestiutori care cerem mila prin "miluieste ne pe noi".e bine sa cerem mila,asa nedam seama cat de nevrednici suntem noi si ca trebuie sa plecam capul in fata Tatalui atotiubitor si iertator care detine toata vointa noastra si toata credinta.
Reply With Quote