View Single Post
  #7  
Vechi 09.09.2007, 22:59:38
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

sigur nicola ca am s-o fac pentru ca nu este nici o pierdere de timp pentru mine ci este doar o datorie pe care o am pentru oamenii care nu au cunoscut inca lumina lui Hristos.
ceea ce vreau sa subliniez in primul rand este ca ei(vorbesc in general) par ca isi cunosc religia dar de fapt nu stiu mari lucruri despre ea.in cazul acestui prieten,eu l-am invatat pe el islamul si nu el pe mine desi de fiecare data ma contrazicea pana se interesa si o lasa balta.
nu am inceput in primul rand sa-i spun cat de minunata este religia mea,desi poate asa ar fi fost normal,pentru ca nu ii intereseaza,considera ca a lor este si mai grozava si sunt cea mai credincioasa natie.am inceput sa-i arat greselile coranului,desi mi-a fost foarte greu pana a inteles, deoarece ceea ce pentru noi este imoral si diabolic,pentru ei(ma refer la cei cu care am vorbit,inclusiv acest prieten)este ceva normal iar profetul este un exemplu de viata.i-am aratat aberatiile din coran,diferentele dintre ce inseamna pentru noi un om perfect si ce insemana pentru ei.religia noastra am prezentat-o prin nenumaratele profetii atat din vechiul testament cat si din noul testament.asta ca o dovada ca biblia este adevarat si ca nu este modificata de catre oameni.am descoperit profetii in N.T care arat f clar ca se refera la islam.nu numai cele pe care le-am enumerat pe site dar si profetii referitoare la duhuri inselatoare care vor opri de la unele bucate(porc,vin) si referitoare la un inger care va vesti alta evanghelie,si in care sa nu credem.profetiile sunt nenumarate si reprezinta o dovada pentru necredeinciosi,eu cred ca ei au nevoie de dovezi ca sa creada,daca le vorbesti de iubire si fericire vor spune ca sunt foarte fericiti in religia lor dar de fapt nici nu il cunosc pe dumnezeu pentru ca acesta este foarte departe de ei.(allah)
probabil ca vor aduce anumite argumente,,cum explici ca islamul se raspandeste cel mai rapid,,, dar pentru orice intrebare exista un raspuns biblic,si in cazul asta faptul ca profetii mincinosi vor pacali pe multi;iar in vremurile din urma multi vor lasa adevarata credinta pentru duhuri mincinoase.i-am trimis videoclipuri cu lumina de la ierusalim,i-am trimis videoclipuri cu ,,pacea,, din islam ,si sunt destule,va pot da daca doriti.
in general trebuie sa te tii de capul lui,eu de 2 ani ii vorbesc si chiar daca m-a urat de multe ori, eu am continuat pentru ca eu consider ca asta este adevarata prietenie,sa-L descoperi pe Hristos celorlalti si sa-ti indrumi prietenii pe calea cea buna.
oricum,daca ai un iubit musulman si ai de gand sa te casatoresti cu el,sa fii foarte atenta pentru ca ascund foarte multe lucruri si nu uita ca sangele apa nu se face .
oricum sa ne rugam lui Hristos sa le lumineze mintea si sufletul .iti doresc mult succes nicola si sper ai puterea,rabdarea si dragostea ca sa poti face aceasta minune.