Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #687  
Vechi 10.09.2017, 21:00:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dar acum nu vorbesc de chestii generale, eu ziceam de situatii cu subiect si predicat.
Eu am vazut doar niste afirmatii ale tale, ceva concret era daca dadeai si citatele respective si sursa.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu toata, dar cand gasesti multe paralele si nu ai nici o problema sa sintetizezi ganditorilor lor cu a "taberei" tale, inseamna ca o gasesti compatibila, in mare parte.
Ca si eu sunt de acord cu Newman cand zice "To be deep in history is to cease to be Protestant", dar nu o sa ma vezi cu zucchettoul rosu pe teasta prea curand.
Si unde ai vazut tu scris ca Sfantul Marcu ar fi gasit-o compatibila cu teologia ortodoxa si ar fi privit-o admirativ? Daca nu e doar parerea ta personala (pentru ca ti-ai mai exprimat admiratia fata de teologia catolica), probabil ai citit o lucrare ecumenista ce acredita aceste idei. Aceste conceptii trecand cu vederea ceea ce credea cu adevarat Sfantul Marcu.
Iata ce spune despre cauzele Scismei si teologia catolica: „Așadar, ei ne-au dat pricină de schismă, proclamând pe față adaosul la Crez, pe care îl grăiau mai înainte pe ascuns. Și noi ne-am despărțit primii de ei, ba mai degrabă i-am despărțit și i-am tăiat de la trupul comun al Bisericii. Spune-mi, de ce i-am despărțit? Oare fiindcă țin dreapta credință sau pentru că au dat la iveală în chip drept adaosul la Crez? Cine ar spune aceasta, fără numai dacă este foarte zdruncinat la creier? Nu, ci pentru că gândesc lucruri absurde și rău-credincioase și fiindcă au făcut adaosul fără temei. Așadar, i-am lepădat ca pe niște eretici, și de aceea ne-am despărțit de ei... atunci sunt eretici și ca pe niște eretici i-am tăiat".
Iata ce spune despre Papa: „Iată, eu, Marcu păcătosul, vă spun că cel ce-l pomenește pe papă ca arhiereu ortodox vinovat este, că împlinește tot latinismul chiar până la tăierea bărbii, și latino-cugetătorul va fi judecat împreună cu latinii și ca un călcător al credinței va fi socotit” (348 – Către Teofan din Euripos, p. 343).
Si despre catolici: „Episcopii voștri [ai latinilor] și clericii nu mai sunt nici episcopi, nici clerici, fiind caterisiți de atâtea și asemenea sinoade, iar mirenii sunt sub anatemă și afurisenie” (349 – Despre adăugirea din Simbolul de credință, PO 17, p. 282).
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Asta e pe sistemul "Autoritatile competente s-au autosesizat"?
Eu am spus-o mai elegant, dar daca vrei mai clar, am intervenit pentru ca erau lucruri complet gresite care acreditau conceptiile filocatolice pe care, intr-o oarecare masura, le expui de fiecare data (sper ca nu intelegi gresit ce insemna filocatolicism, nu inseamna adoptarea invataturii catolice in detrimentul celei ortodoxe, ci punerea lor pe picior de aproximativa egalitate). Tu incercai sa spui ca invatatura gresita a catolicilor a stat la baza separarii pana acum a catolicilor de ortodoxie, care nu ar avea asa mare importanta.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ca sa citez dintr-o chestie de am vazut-o pe net "that was before Internet chat rooms made everybody an expert. It's a better world now."
De obicei nu port discutii pe baza a ce cred eu despre acel subiect, ma si informez, de acea am scris acel lucru.
Reply With Quote