Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #688  
Vechi 11.09.2017, 00:06:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am vazut doar niste afirmatii ale tale, ceva concret era daca dadeai si citatele respective si sursa.
http://www.johnsanidopoulos.com/2015...ehaved-in.html
si
"A Latin Defense of Mark of Ephesus at the Council of Ferrara-Florence (1438-1439)," Greek Orthodox Theological Review 59 (2014)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si unde ai vazut tu scris ca Sfantul Marcu ar fi gasit-o compatibila cu teologia ortodoxa si ar fi privit-o admirativ?
Admirativ, nu.
Compatibil, pot spune ca a folosit pe Dun Scotus si pe anumite parti din Aquinas ca paralele pt teologia greaca, deci da.
Daca nu e doar parerea ta personala (pentru ca ti-ai mai exprimat admiratia fata de teologia catolica)[/quote]
Nu prea sunt innebunit dupa teologia catolica, datorita excesului de scolasticism(de ajunsese pana si BC sa isi creeze o miscare patristica anti-scolastica, ca sa scape teologia lor din acest exces paralizant, in sec XX).
Dupa BC, pot spune ca consider ca datorita unor evolutii recente, ca vindecarea Schismei o consider posibila.
Am mai discutat despre asta.
Ai zis ca nu se poate, ar mai fii multe lucruri pe care catolicii ar trebui sa le schimbe, si eu nu am fost de acord.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
probabil ai citit o lucrare ecumenista ce acredita aceste idei.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil iar ai citit intr-o carte protestanta dezvaluiri senzationale despre crestinism (observi legatura cu OTV-ul), in cazul in care nu sunt chiar parerile tale personale.
Si uite din aceste raspunsuri stereotipe si simpliste tot forumul face glume referitoare la stilul tau de postare.
Orice informatie sau opinie care nu iti convine este rapid aruncata la gunoi cu un raspuns sablon despre "conceptii protestante", "influente ecumeniste", sau alte chestii care ne fac sa ne gandim ca vorbim cu un perete.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceste conceptii trecand cu vederea ceea ce credea cu adevarat Sfantul Marcu
Vrei sa iti postez enciclica sa de dupa Sinod, ca sa arat opinia sa completa, atat plina de iubire, cat si ferma in principii?
Ca am surse primare la tot.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu incercai sa spui ca invatatura gresita a catolicilor a stat la baza separarii pana acum a catolicilor de ortodoxie, care nu ar avea asa mare importanta.
Nici pe departe.
Eu ziceam ca bizantinii si cu italienii se urau de moarte, din motive culturale(unii ii considerau pe altii fie niste parveniti care nu isi tin cuvantul, fie niste barbari necivilizati, sau invadatori germanici care acum vorbesc italiana, si combinat cu circul asta pe care l-au facut dominicanii, a contribut mult atat la creearea Schismei, cat si la mentinerea ei, si desconsiderarea a orice venea dintr-o parte sau alta.
Imi pare rau ca in cadrul acestei postari care este o observatie istorica simpla, nu am apucat sa rostesc Shahada anti-ecumenista, despre cum Papa e un eretic nenorocit, si ca Filioque e caca, ca sa linistesc fricile unora ca sunt agentul Consiliul Mondial, in secret.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote