Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #689  
Vechi 11.09.2017, 21:08:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
http://www.johnsanidopoulos.com/2015...ehaved-in.html
si
"A Latin Defense of Mark of Ephesus at the Council of Ferrara-Florence (1438-1439)," Greek Orthodox Theological Review 59 (2014)
Si nu ai citit ce spune in link la inceput, ca afirmatiile erau facute din complezenta? Adica ce am sustinut si eu.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Admirativ, nu.
Compatibil, pot spune ca a folosit pe Dun Scotus si pe anumite parti din Aquinas ca paralele pt teologia greaca, deci da.
Deci e parerea ta. Avand in vedere citatele pe care le-am dat eu e o parere gresita. Asadar, e corect ce am spus si eu, a folosit si lucrari catolice pentru ca erau mai receptivi catolicii la ele. Nu poti dialoga cu cineva din alta credinta spunand doar ca ortodocsii sustin ca e asa. Scopul era ca sa ii convinga pe catolici care e adevarul, nu doar sa poarte discutii.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dupa BC, pot spune ca consider ca datorita unor evolutii recente, ca vindecarea Schismei o consider posibila.
Am mai discutat despre asta.
Ai zis ca nu se poate, ar mai fii multe lucruri pe care catolicii ar trebui sa le schimbe, si eu nu am fost de acord.
E mai putin important ce crede fiecare ca se va intampla in viitor. Important e, in contextul discutiei, cum crede fiecare ca s-ar putea intampla o revenire a catolicilor in Biserica. Din discutiile cu tine si din ceea ce afirmi, am observat ca tu nu intelegi prea bine de ce e atat de importanta invatatura corecta si ca ei trebuie sa lepede invataturile lor gresite. Nu intelegi nici de ce s-a produs Schisma, tot din cauza invataturilor grasite. Exact aceeasi gandire pe care o au cei ce sunt influentati de conceptiile ecumeniste.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si uite din aceste raspunsuri stereotipe si simpliste tot forumul face glume referitoare la stilul tau de postare.
Orice informatie sau opinie care nu iti convine este rapid aruncata la gunoi cu un raspuns sablon despre "conceptii protestante", "influente ecumeniste", sau alte chestii care ne fac sa ne gandim ca vorbim cu un perete.
Ceea ce spui sunt exagerari (doar ca sa nu spun minciuni). Aceste persiflari le-au facut doar cei carora le-am si spus inainte ca ceea ce scriu sunt din conceptiile ecumeniste. Inclusiv tu, ca si tie ti-am spus ca ai aceste conceptii ami demult. Daca le si numaram cred ca sunt cam 6-7, inclusiv din cei ce nu mai sunt activi pe forum. Din pacate partida aceasta s-a facut stapana pe forum, incercand sa-si impuna conceptiile gresite inclusiv prin agresivitate si bascalie fata de cei ce nu le impartaseau conceptiile. Mai ales fata de cei ce le si spuneau ca e gresit ce spun. De multe ori unii rad de ceea ce nu stiu, nu cunosc invatatura ortodoxa si cred ca acele conceptii din afara ortodoxiei sunt corecte. Mai rau e ca nici nu iubesc adevarul, pentru ca nu se potriveste cu conceptiile lor. Cine te impiedia sa citesti catehismul sau sa cauti pe net care e invatatura ortodoxa?
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Vrei sa iti postez enciclica sa de dupa Sinod, ca sa arat opinia sa completa, atat plina de iubire, cat si ferma in principii? Ca am surse primare la tot.
Cred ca e deja clar ce credea Sfantul Marcu, din citatele date de mine. Sper ca nu intelegi si tu ca cine e impotriva invataturilor catolice ii uraste pe catolici (credinta de baza din ecumenism).
Reply With Quote