View Single Post
  #33  
Vechi 16.07.2009, 08:00:07
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Draga frate recunosc ca nu ma asteptam din partea dumneavoastra la un postscript atat de contondent. Dar, nu-i bai. Pe forum, ca si in viata. Daca spui ceva altfel decat sunt unii obisnuiti sa inteleaga risti sa ai surprize neplacute.

Foarte pe scurt: au si catolicii moaste cum au si ortodocsii. Este un adevar incontestabil, randuit chiar de Dumnezeu si lasat la indemana oricarui credincios care vrea sa stie.

In ceea ce privesc rationamentele. Formulari de genul: ortodoxia este calea cea dreapta; doar ortodocsii se mantuiesc sunt rezultatul firesc al interesului 0 pentru rationamente. Pacat.

P.S. Sa va substituiti lui Dumnezeu si sa decretati senin cine se mantuieste si cine nu, este riscant. Cel putin, pentru ca se contrapune smereniei.

Cu drag,
Doamne-ajuta!
Imi cer scuze pentru contondenta mesajului, eram probabil obosit mintal. Iata ce vroiam sa spun: Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.

In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.

In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.

Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie.

Cu dragoste in Hristos,
Laurentiu nevrednicul
Reply With Quote