Subiect: Postul negru
View Single Post
  #25  
Vechi 04.12.2012, 16:35:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, si eu am citit despre un convertit la ortodoxie care, atunci cand practica yoga, spunea ca a tinut post de cateva zile doar cu aer si putere de la diavol.
Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.

Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
n-am intalnit nicaieri ca posturile stabilite de Biserica ar fi fost dintru inceput ajunare totala 40 zile.
Plus ca nu retin ca acel post negru, sa fie tinut de sfintii care s-au invrednciti doar cu apa.Era un post total, iar periodic luau Sfanta Impartasanie.
Postul original așa a fost. Știu de la Rafail Noica, am auzit la predica unui ierarh pe Trinitas și uite ce scrie în noul Testament:

"Timp de patruzeci de zile, fiind ispitit de diavolul. Și în aceste zile nu a mâncat nimic; și, sfârșindu-se ele, a flămânzit."

Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.

Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote