Subiect: Postul negru
View Single Post
  #26  
Vechi 04.12.2012, 17:42:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rezultă de aici că toți cei ce țin post negru de cîteva zile au ajutor de la demoni? Apoi nu văd cum ar avea diavolul vreo putere în sensul ăsta. Din contra, ei se tem de post (ăla autentic, aspru, combinat cu rugăciunea), din cauză că trupul este mai slăbit și mintea mult mai limpede. Nu degeaba le subliniază Mîntuitorul ucenicilor puterea postului în lupta împotriva îngerilor celor decăzuți.
Asta am vrut sa arat, dar m-am oprit la jumatatea drumului. Exista doua feluri de postostul crestin si postul necrestin(nu mi-a venit alt cuvant in minte). Daca ptr a-l tine pe primul(in sensul de post negru) e nevoie de o lupta foarte mare...cand il impletesti cu rugaciunea ai ispite de nu iti vine sa crezi(exemplul Domnului e cel mai concludent). Dar daca il ti cu usurinta, fara ispite e asa cum a spus acel tanar fost yoghin "Tinut cu puterre de la diavol". Si atunci nu ai nici un folos de la aceasta asceza, nevointa.
Ca si cu regimul alimentar. Calugarii cei mai nevoitori ajung la a treia treapta a postului, cand mananca doar mancare de post, in orice zi. Daca acest lucru se face spre progres duhovnicesc, se face cu mare nevointa. Daca acest lucru se face ca un regim alimentar se poate tine foarte usor. Dupa cum vezi, cand apare elementul care face diferenta: rugaciunea, trezvia, milostenia lucurile se schimba radical. Daca de primul se infricoseaza diavolul, pe cel de-al doilea il lasa rece.
Citat:
Plus că dacă nu ai întîlnit tu în Sfînta Tradiție nu înseamnă că nu era așa la începuturile creștinismului. Chiar și în vremurile dinainte de venirea Lui Hristos postul era abținerea de la mîncarea de orice fel (Judecători 20,26; II Regi 1, 12).
M-as bucura sa imi aduci tu un exemplu concret din vietile sfintilor de dupa Hristos care sa iti intareasca ideea, si sa rezulte ca era o practica comuna(caci, dupa cum stim, sfintii se nevoiau cu cele mai grele practici).Sa vedem o marturie clara ca in Biserica primara(adica dintru inceputuri) crestinii tineau posturi negre de 40 de zile.

Citat:
Da, am citit și eu despre un pustnic care trăia numai cu Sfînta Împărtășanie. El este un exemplu clar că omul poate trăi chiar mai mult de 40 de zile fără mîncare.
O, el este un exemplu clar ca atunci cand omul merge spre indumnezeire biruieste legile firii. Sa nu confundam lucrurile.Cum sfanta Maria Egipteanca a biruit legile trupului privind caldura, frigul s.a
Citat:
Evident că oricine ține post în zilele astea triste cum țineau odinioară strămoșii noștri este privit ca un extremist nebun și posedat de duhuri rele, nu?
Grija mare, Ionut.
Hristos nu ne mai cere acum sa tinem posturi negre, sau doar cu apa. Uneori dintr-un fals exces de zel, diavolul ne intinde tot felul de curse ptr a ne pierde. Iar atunci cand le inveleste in ambalaj crestin, inselarea e gata.
Uite, spre ex Santul Lavrentie al Cernigovului vorbeste asa frumos despre modul cum se vor mantui crestinii in ultimelor vremuri. Acestora nu li se mai cere post aspru, rugaciunea parintilor patristici ci rabdarea in suferinta. Si asta e foarte grea! e drept ca nu se poate realiza fara post si rugaciune.Dar asta e crucea prin care se vor mantui crestinii.

O asceza de capul nostru, insufletiti de frumoasele pilde ale sfintilor ne poate pierde.Intai cu simtul ratiunii, ca apoi sa ne coste chiar viata. Ptr ca un post negru o perioada indelungata, in conditiile in care omul modern munceste ca un rob ptr te miri ce companie, munca pshica 8-10 ore, plus ca mai e si stresul de a intretine familia, copilul care poate nu doarme noaptea, duce la suicid !

Nu glumesc.
P.s.M-as bucura sa stam de vorba fata catre fata.Ai grija de tine!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote