View Single Post
  #444  
Vechi 05.07.2018, 20:25:57
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit A citi/ a trăi

Dragi forumiști, bine v-am regăsit!

Deși se pare că sunt din ce în ce mai puțini "veterani" ai forumului :-)

Am citit recent "Să nu preferi nimic iubirii lui Hristos" a părintelui Ioachim Parr, monah la New York. Cartea, în două volume, este o colecție de convorbiri duhovnicești purtate în principal la mănăstiri din Rusia. Lait-motivul cărții este acela că suntem stăpâniți de iubirea de noi înșine, care ne împiedică de la îndeplinirii celor două porunci, de a-L iubi pe Dumnezeu din tot sufletul nostru, din toată inima noastră și din tot cugetul nostru, iar pe aproapele nostru ca pe noi înșine. Din cauza iubirii de noi înșine ni se par grele fie viața în mănăstire, fie diversele noastre îndatoriri.

Am mai citit "Tâlcuire la Sfântul Maxim Mărturisitorul - Capete despre dragoste" de arhimandritul Emilianos Simonopetritul și am prins gustul scrierilor sale (am început acum și "Despre rugăciune - Tâlcuire la Avva Evagrie").

Dar unul din sfaturile pe care l-am regăsit în lecturile recente este acela că este important să ajungem să trăim cărțile duhovnicești pe care le citim. În Pateric, mi se pare, se povestește că ucenicii din trecut mergeau la părintele lor duhovnicesc rar, dar aveau grijă să împlinească cuvântul pe care îl primeau de la acesta. Eu una merg des la părintele duhovnic, dar...
Reply With Quote