View Single Post
  #1938  
Vechi 18.02.2019, 21:27:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact aceasta trebuie sa fie atitudinea unui credincios, desi a criticat sinodul nu a devenit nepomenitor sau schismatic. Chiar eu am criticat sinodul si hotararile sale, sunt multi care au facut asta. Nu te-ai gandit de ce doar o mana de oameni au devenit nepomenitori, toti ceilalti sunt prosti si doar ei intelepti? Nu cumva este chiar invers? La acest sinod nu doar ca nu s-au spus erezii (dar s-au spus lucruri gresite), dar a fost data o lovitura conceptiei ecumeniste, chiar BOR a precizat clar ca celelalte culte nu sunt considerate biserici, doar Biserica Ortoodxa este adevarata Biserica. Iar nepomenirea se face dupa ce s-a tinut un sinod si s-a condamnat ce sustinea acel episcop. Nu dupa aprecierea cuiva, care poate fi subiectiva.

continui sa spui neadevaruri ,se vede ca nici macar nu ai citit din linkul trimis unde se vorbeste tocmai depre greselile sinodului cretan .Apoi mari sfinti de-a lungul timpului ,am precizat mai demult in acest topic s-au ingradit de erzia ecumenista inainte de alt sinod.Apoi canoul 15 constantinopol partea a doua spune tocmai pe dos de ceea ce spui matale .Cred ca scopul persistentei in aceasta atitudine este sa induci lumea in eraoare!!!
__________________
Reply With Quote