View Single Post
  #447  
Vechi 24.08.2019, 22:37:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Daca nu e prea mare deranjul, ce parere aveti despre urmatoarele carti : Camasa lui Hristos, Ben Hur si Quo Vadis?
Am citit Quo vadis, dar cred ca eram prea tanar atunci si nu-mi mai aduc aminte mai mult decat ca undeva in Imperiul Roman apare intrebarea: "Quo vadis Domine".
Mi-a fost sugerata nu o data si Camasa lui Hristos in copilarie de mama, pe care pana la urma am citit-o si care m-a impresioant foarte mult incat eram gata sa pun mana pe Hristos(si pe camasa Lui), asa parea de reala actiunea.

Acum vreau sa scriu un fragment foarte valoros dintr-o scrisoare scrisa de Valeiru Gafencu, scrisoare pomenita in "Sfantul inchisorilor":
"Dragostea este cea mai mare virtute. Dragostea este insasi desavarsirea. Cand dragostea, in loc sa o darui Izvorului a tot binele, lui Dumnezeu si, prin El, aproapelui tau, o daruiesti acestei lumi pamantesti, deci ii rastorni sensul, ea devine din cea mai minunata virtute, cea mai primejdioasa patima.
...
Dumnezeu l-a inzestrat pe om cu atatea daruri, incat prin staruinta in virtute, cu ajutorul Parintelui Ceresc, el poate sa se mantuiasca...
Ceea ce ne-a daruit Dumnezeu, Lui sa-I daruim. El ne-a daruit viata, deci pentru El sa traim. El ne-a daruit iubirea, Lui sa i-o daruim."



P.S. Imi cer scuze pentru intarzierea cu care am raspuns la intrebarea lui Marcel Ionut.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.08.2019 at 22:49:26.
Reply With Quote