View Single Post
  #10  
Vechi 01.05.2008, 18:24:53
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Hristos a Inviat!

Prin judecata si barfa ne facem rau in primul rand noua insine, pentru ca savarsim totodata si pacate precum invidia, mania, minciuna si altele la fel de urate. Acestea ne fac pe noi urati mai intai si nu neaparat pe cei pe care vrem sa-i "minimalizam" facandu-le acest "rau minor" de care apoi nu ne mai amintim cand stam si fata in fata cu cei pe care i-am barfit/judecat - astfel ne putem grav la indoiala calitatea ca om, rezultatul fiind ca ne evidentiem prin ipocrizie.
Cred ca barfa vine din judecata, dar poate fi si facuta din simpla placere, cum si este proprie gandirii de astazi: un lucru normal, care ne "umple timpul" petrecut alaturi de altii. La radacina acestora sta doar rautatea inimii de care cred ca de la un moment dat fiecare suntem constienti ca ne putem lipsi. Fiecare avem impulsul de a judeca, si cadem daca nu chiar in vazul tuturor atunci cel putin cu gandul. Dar e de ajuns ca sa ne dam seama ca trebuie sa mai lucram cu noi insine, sa ne curatam spovedindu-ne si sa ne intarim impartasindu-ne cu Trupul si Sangele Domnului, si sa luam har de la Duhul Sfant mergand la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote