View Single Post
  #6  
Vechi 09.09.2009, 12:02:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Doamne ajuta, si aveti incredere, ca Dumnezeu stie de ce lasa sa se stinga unii copii asa devreme si va va da altul la timpul potrivit.

O intrebare pentru cristina:

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu zic sa mai mergeti la inca un medic si la inca un ecograf bun, ca sa fiti cu inima impacata. In cazul in care copilul este mort, biserica nu are nimic impotriva eliminarii sarcinii. Importanta este salvarea mamei. Dupa chiuretaj, timp de 40 de zile nu se intra in biserica, apoi se face o molitva la usa bisericii, femeia este inbisericita. Se poate spovedi, dar, de regula, timp de un an este totusi retinuta de al sf. impartasanie. Aici oricum duhovnicul hotaraste dupa cum este cazul.
De ce nu se poate impartasi un an o femeie care a pierdut sarcina? Nu a pierdut-o din voia sau vina ei, pur si simplu copilul a murit.
Stiu ca exista regula asta cu 40 de zile, care este din aceeasi categorie cu cea cu femeia la ciclu sau femeia lauza, din cauza sangelui pierdut (nu vreau sa discut despre asta aici). Dar de ce sa se opreasca de la impartasanie?
Am mai auzit ca se poate face o rugaciune de iertare, sau spovedanie si maslu, pentru cazul in care avem si noi partea noastra de vina, eventual nestiuta, si pentru ca, chiar fara sa vrem, in noi a murit o fiinta. Dar nu auzisem ca se opreste si de la impartasanie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote