Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #5  
Vechi 10.09.2011, 16:15:23
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Daca nu crede in Dumnezeu, totul e in zadar. Trebuie sa-l educ sa creada in Dumnezeu. Sa aiba incredere numai in El, apoi in Sfintii Lui, apoi in INVATATURA Bisericii Ortodoxe, care cam incepe sa se piarda. Trebuie cautata. Trebuie regasita asa cum este ea. Autentica, curata, fara zorzoane si sclipiciuri. Invatatura ORTODOXA, nu orice fel de ortodoxie, ci cea adevarata- TRANSMISA MAI DEPARTE PRIN PROPRIA VIATA! Propriul argument viu, ca E ADEVARATA. SINGURA. Asa cum Dumnezeirea este UNA, asa e si credinta EI in NOI- ADEVARATA CREDINTA care necesita un RASPUNS clar, liber, definitiv. Slava Domnului ca ne-a dat Poruncile prin care putem RASPUNDE.

Doar asa imi vine mantuirea prin aproapele!!! Doar asa il pot iubi cu adevarat! facand tot posibilul sa il conving ca a mea credinta este adevatata. Iar credinta mea trebuie sa fie si a lui. Altfel aproapele nu imi da nici umpic de mantuire. De unde?

Daca nu CREDE - prin infaptuirea faptelor credintei, adica prin pazirea Poruncilor in primul rand- DE UNDE SA-MI DEA MANTUIREA?. Ramane ca eu sa-i deschid calea spre Mantuire, pentru ca am ales sa CRED, am ales sa pazesc poruncile, am ales sa cred ca pazirea poruncilor e o fapta BUNA-prima-, am ales sa cred ca ”Fara Mine nimic BUN nu veti implini”, sunt cuvinte adevarate, adica fara El nici macar o porunca nu putem pazi, incepand cu porunca CREDINTEI.

Unicul Izvor de MANTUIRE,
Hristos-DUMNEZEU.

Amin...
Sa-ti iubesti aproapele macar atat cat te iubeste el.
Ma simt vinovata zilnic ca nu pot iubi aproapele asa cum imi arata el ca ma iubeste.
De ce aproapele e asa de sigur ca ma iubeste adevarat? Doar pt.ca nu-mi reproseaza nimic,ca_mi da libertatea de a face ce vreau,ca ma respecta,ca nu vrea sa ma schimbe?
Eu sincer cred ca dragostea de aproape e altceva.Sa-l vad dincolo de aparenta oferita celorlalti,sa-i vad "bubele "pe care el nu le poate vedea,sa simt ca sufletele noastre pot forma un intreg atunci cand comunicam.
Dumnezeu a unit barbatul si femeia "pana cand moartea ne va desparti".Ma intreb daca din dragoste i-mi doresc sa fim uniti si dincolo de moarte.Daca eu ravnesc la RAI ,CE AR INSEMNA EL PENTRU MINE DACA NU MA POT BUCURA DE EL ALATURI DE CEI DRAGI?
DE CE NU POATE APROAPELE SA-MI INTELEAGA IUBIREA?
Reply With Quote