Subiect: Excomunicare
View Single Post
  #13  
Vechi 07.05.2016, 16:44:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Motive:
-religiile dezbina
-la scoala o clasa de 25 copii poate avea un prof religie ortodoxa,unu de catolica,unu de luterana.etc
-in functie de nr de adepti se aloca bani bugetari pt biserici si au de suferit sanatatea si alte sectoare
-nu cred in stropitul cu apa sfintita,mir,matanii,stat in genunchi si alte obiceiuri(la mine nu au efect)
Sunt mai multe motive pt care nu vreau sa apartin de nici o religie,secta,grupare etc
Nu exista dez-botezare.
Botezul este o inscriere in imparatia lui Dumnezeu, iar radiere din Imparatie nu exista.
Nu se poate radia legamantul pe care l-a facut Dumnezeu cu omul si nici raspunsul omului(botezul), insa acest raspuns poate fi calcat de om, ceea ce pentru o crednicioasa este un pacat fata de Dumnezeu(nu fata de om), dar care pacat poate fi iertat la spovada.

Exemplul d-lui Mihnea cu vaccinul este foarte bun. La fel este si cu inscrierea pe un "sait" de casute de e-mail; casutele nu mai pot fi radiate.
De asemenea, botezul este o fapta(foarte buna!), iar faptele, oricare-ar fi ele, nu mai pot fi desfiintate.

Pe de alta parte, dorinta ta de..., (nu stiu cum sa-i spun) denota o stare sufleteasca lipsita de bunavointa, de colaborare, de ajutorare, mai mult o reactie la o dezamagire fata de oameni, nu fata de BO.

Nu religiile dezbina, oamenii(si interesele lor) dezbina.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.05.2016 at 16:48:02.
Reply With Quote