View Single Post
  #76  
Vechi 14.02.2013, 16:00:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iarasi confuzie mentala grava, in cazul lui Pavel, era un fenomen personal, subiectiv, interior.
Si in cazul lui Pavel putem observa ca experienta lui Pavel nu a insemnat nimic pentru ceilalti, chiar daca erau de fata. Biblia ne spune ca toti au fost invaluiti de o lumina orbitoare, insotitorii lui Pavel au auzit glas dar nu au vazut pe nimeni. Toate astea au fost cat se poate de exterioare.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cazul acelor oameni, era voba de un fenomen care se vroia material, obiectiv, fiind vorba de Soare si nu de o lumina oarecare, si daca ar fi fost asa, trebuia sa fie observat de mult mai multi oameni, inclusiv cei care nu erau in zona, faptul ca nu s-a intamplat asa arata ca a fost mai degraba un fenoment subiectiv, mental si fara continut duhovnicesc dar care s-a vrut material, obiectiv si prin asta impresionat in sine.

De aceea cred ca mai degraba tine de paranormal, hipnoza, "impresionism" decat de un fenomen duhovnicesc cu scop duhovnicesc.
NU stiu cine i-a hipnotizat pe cei 70000 mii oameni de au marturisit cu totii aceleasi lucruri. Oricum, urmarile aparitiilor de la Fatima sunt fara continut duhovnicesc doar pentru cei care nu cred. Darzenia acelor copii care au refuzat sa faca marturisiri autoritatilor comuniste de la acea vreme, convertirile si minunile ulterioare sunt relevante pentru noi, chiar daca nu pentru dumneavoastra.
Reply With Quote