View Single Post
  #36  
Vechi 24.11.2017, 21:31:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Joni si prietenii

De la mesajul care l-am avut aici in iunie sau tradus si niste filmulete extraordinare(incepand din luna iulie) intr-o serie "Joni si prietenii".Extrem de impresionant, AUR suta la suta. Cum spune ea crestinism in esenta.Am vazut primele 6 episoade extrem de valoroase.Femeia aceasta ma impresioneaza foarte mult.
https://www.youtube.com/watch?v=EjDCVSSs8O0

"Aceasta emisiune ridica intrebari.Aceasta emisiune se adreseaza oamenilor carora le este greu sa se increada in Dumnezeu. Cele mai bune raspunsuri sunt invelite in carne si oase, in prietenii mei oameni care indura tragedii in fiecare zii din viata lor. Tetraplegii,distrofie musculara,accidente vasculare, faliment,izolare,singuratate. Vom sta de vorba cu acesti oameni care mi-au atins viata!"
"Mai bine intr-un carucior cu rotile si sa il cunosc pe El."
12:08"Cand am filmat filmul Joni am realizat ce mult a insemnat sprijinul familiei si al prietenilor mei si mai ales al parintilor mei.
"Scumpa mea, podeaua este a doua mea casa. A fost asa de multa vreme."Spune tatal ei aplecandu-se sub patul Stryker.
13:30" Mama si tatal meu n-ar fi visat niciodata ,ca rugaciunile lor ,dar nu numai rugaciunile, ci si dragostea pe care au turnat-o in viata mea,vor avea un impact asa de mare asupra atator oameni cu dizabilitati, din lumea intreaga.
25:00 Insa cred ca El ingaduie durerea si suferinta, ca sa-i puna pe oameni pe ganduri.Este ca un apel de desteptare,ca un steag galben de avertizare, ca luminile rosii intermitente, ce spun :"Trezeste-te,trezeste-te!" Ce ai facut cu vesnicia ta? Ce se va intampla cu tine de partea cealalta a mormantului? L-ai luat pe Dumnezeu in serios? Cred ca necazurile fac acest lucru. Suferinta,inima zdrobita,durerea de cap fac acest lucru. De aceea ele capata un sens,devin bune si au un scop. Daca ii fac pe oameni sa se gandeasca la Dumnezeu cu seriozitate, la Cine este El,daca El ma poate ajuta cu adevarat, atunci lumea noastra nu se mai invarte in afara controlului. Suferinta poate fi o julitura a binecuvantarii, daca ne impinge cu adevarat in bratele lui Hristos."
Am spicuit putin din primul film dar merita vazut,recomand din toata inima sa il vedeti.Nu ve-ti regreta.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote