View Single Post
  #7  
Vechi 07.08.2023, 17:32:01
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), în afară de a arăta cu degetul și chiar a lăsa o urmă de îndoială negativă asupra B.O.R. ?
Cine te crezi, crezi că faci tu curat, ai vreo misiune de sus ?
Nu știu ce misiune am sau nu am eu, însă nu pot să nu văd că se întîmplă niște lucruri care dau de înțeles că alții în mod sigur au niște misiuni, iar printre acelea sînt de a lupta împotriva românismului, a identității și conștiinței naționale românești, inclusiv în interiorul BOR, folosind pozițiile pe care le au sau pe care sînt promovați în BOR, deci prin intermediul BOR.

Pe Bănescu Vasile am început să îl aud despre „renunțarea la naționalism” încă de câțiva ani, de fapt încă de la centenarul marii uniri din 2018. De la o vreme încoace luptă feroce, inclusiv pe fondul războiului din „Ucraina”, împotriva românismului, folosind lupta împotriva unui așa-zis filetism.

Pe Baconsky, alt luptător disperat împotriva românismului mascat sub luptător tot împotriva filetismului, îl vedem promovat să dea lecții la „Telegraful Român” patronat de IPS Streza, nu doar la Trinitas Tv și la alte canale media.

Deci nu văd unde și de ce este mirare așa de mare, că inclusiv structuri bisericești din spațiul intracarpatic folosesc BOR ca metodă de poliție politică și torționarism împotriva chiar a unor creștini ortodocși (aleși bineînțeles, că ei se coordonează cu alte structuri de poliție secretă ...), așa cum am spus, pe motive de așa-zis „antiungurism” sau pentru conservatorism, creștinism și naționalism în politică?

Eu am senzația că mata nu vezi cum te contrazici singur. Ba spui că susții AUR, dar te faci că nu vezi că de fapt AUR este atacat de ceva vreme încoace direct de la nivelul patriarhiei de către Bănescu. Spuneai cu puțină vreme în urmă că ai ști nu știu ce profesori de religie care stau „sub acoperire” să nu se implice politic (legat de conservatorism, poate chiar AUR etc.), dar nu ai curajul să spui că de fapt statul lor „sub acoperire” se face datorită faptului că le este frică de proprii lor ierarhi și deci să nu ajungă să fie prigoniți de proprii lor ierarhi pentru o implicare pe care mata ai considera-o legitimă din punct de vedere creștin.
Reply With Quote