View Single Post
  #23  
Vechi 22.08.2012, 01:32:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Fetele am inteles ca au fost condamnate la 2 ani de munca fortata pentru huliganism. Eu nu sunt de acord. Ar trebui ca noi, crestinii, sa protestam.
Amintiti§va de sfinti care luau asupra lor chiar pacatul altuia, numai ca acela sa nu fie pedepsit!
De protestat, se vede că sunt proteste la cele mai înalte niveluri. Dar creștinii nu văd să protesteze. Poate dușmanii creștinismului, da !

Nu am auzit în viața mea de vreun sfânt care să susțină că nu ar trebui date pedepse. Nici în general, nici ca bătaia de joc de cele sfinte să nu fie incriminată. Acestea sunt idei ale dușmanilor lui Dumnezeu, nu ale copiilor Lui. Copiii Lui îi apără onoarea. Eu știu sfinți care au murit ca să apere o sfântă icoană sau statuie, care au murit ca să Îl apere pe Domnul nostru de cei fără lege și fără Dumnezeu. Sf Tarciziu este primul care îmi vine în minte, dar mai sunt atâția alții !

Eu cred că pedeapsa este un aspect al dreptății, iar dreptatea este un lucru bun. Secol după secol, profesia și poziția de judecător, adică de om chemat de Dumnezeu ca să pronunțe juste pedepse, a fost și este încă apreciată cu cea mai mare stimă de creștini. Un stat în care fiecare ar fi "liber" să își bată joc de Dumnezeu și de oameni ar fi de neguvernat și, de fapt, de neimaginat. Sfinți care au deținut poziții publice nu s-au dat înapoi să pedepsească. Ștefan cel Mare și Sfânt era cunoscut pentru pedepsele aspre pe care le dădea. La fel și Constantin, întocmai cu apostolii. Nici în Vechiul Testament lucrurile nu au stat diferit, acolo îl vedem pe Moise pedepsind sacrilegiul cu cea mai mare asprime.

Pentru acestea, eu consider hotărârea tribunalului rus ca fiind dreaptă. În plus, ea nu are legătură cu stalinismul. Stalinismul a desacrat el bisericile, nu a apărat caracterul lor sacru: aici e diferența dintre un stat legitim și unul ilegitim. Un stat acționează el pentru întărirea legii lui Dumnezeu ? Lucrează el pentru ca să semene cu Ierusalimul ? Dacă da, vorbim de un stat legitim. Dacă nu, atunci vorbim de un stat ilegitim. Deosebirea este mare: conducătorilor legitimi le datorăm ascultare, conducătorilor ilegitimi le datorăm opoziție. Iar Putin a arătat, cel puțin în această privință și de această dată, că este un conducător legitim.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote