View Single Post
  #6  
Vechi 25.05.2021, 19:03:05
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi se pare un păcat în sine luarea unor medicamente fără să fie nevoie, ficatul tău cui îl laČ™i, tot ce e toxic, se duce în ficat, te otrăveČ™ti cu orice medicament luat inutil, posibil Č™i rinichii să fie afectaČ›i pe termen lung.
Ai nevoie de un ficat sănătos toată viaČ›a încă zeci de ani de acu înainte.


Nu ar fi un post dus pe puteri, te ajuČ›i de adjuvante, pe unde sunt pustnici Č™i călugări se iau medicamente aiurea?
Era prescris de medic medicamentul (cu antihistamine) pentru o tulburare la ureche, alergie. Nu era luat degeaba de acea persoană.

Da înČ›eleg, Č™i eu mă gândeam că ar fi mai corect dacă ne înfrânăm fără medicamente de genu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Omul nu-L poate trisa pe Dumnezeu, ci doar pe sine insusi, iar desfranarea nu e o patima doar in timpul postului, ci exsistentiala. Daca se apeleaza la medicamente care adorm patima, atunci este exclusa vointa, insa vointa va razbi si va erupe poate pe alte coordonate(cazut parul, aparitia de pete pe fata..), sau pe aceleasi, cu puterea odihnei acumulate lasand impresia ca medicatia n-a avut efect, cand de fapt vointa n-a fost pusa la lucru.
In afara postului nu se da dezlegare la desfranare.De obicei desfranatii se casatoresc.

2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.(1Cor7,2)
Adevărat a înviat!

Da Č™i eu cred ca nu poČ›i triČ™a în faČ›a lui Dumnezeu, îmi dăduse o idee această "prescriptie medicala". Preotul pe care l-am intrebat a spus ca trebuie sa avem vointa (post + rugaciune + infranare) pentru a trece de aceasta patima ca si cum. Ma gandeam daca infranarea ar fi fost mai usoara cu medicamentele, dar nu cred ca putem trisa. Cine stie poate consumul indelungat al acestor medicamente poate duce la impotenta (reply pt Moroco la fel)....si nu cred ca ar fi ideal consumul excesiv cu asa ceva pentru cineva care inca nu s-a casatorit si planuieste in viitor sa faca copii.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 25.05.2021 at 19:06:44.
Reply With Quote