Subiect: Mantuirea
View Single Post
Vechi 10.09.2012, 23:55:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.01.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Credinta da, dar in Dumnezeu si nu in oamenii cu poale largi si cu faima castigata prin bici si adevar impus prin forta si manipulare utilizand amenintari, si cuvinte nemasurate, si judecati nedrepte. Cam aici este problema, ca la acestia nu poate fi adevarul iar credinta in ceva propovaduit de ei nu poate fi decat credinta intr-o iluzie.
Daca ai fi iubit ortodoxia,si pe Hristos prin ea,puteau sa se ia 100 de cristi pe zi de tine, si nu ai fi lasat-o. Ideea e ca tu nu vezi in ortodoxie pe Hristos,aici e singura problema.Ceilalti sunt asa aprigi,pentru ca il vad pe Hristos in ortodoxie,ei chiar cred,si ii doare fiecare farimitare adusa adevarului.
Dar sunt si ei oameni,si nu stiu sa o exprime ca sfintii,cu har. Daca ti ar fi vorbit asa parintele Cleopa iti zic eu ca l-ai fi indragit.
Defectele noastre nu justifica lipsa adevarului lui Dumnezeu,ci doar lipsa adevarului nostru.Nu ortodoxia e gresita,ci noi nu suntem ortodocsi .Un adevarat ortodox ar sti sa iti vorbeasca. Suntem bieti inchipuiti,mai mult sau mai putin credinciosi ,spital;ul de pe umerii lui Hristos.
Nu la noi te chemam,ca suntem urati si bubosi.Ci la El,caci doar in El este si speranta noastra. Incearca calea aceasta spinoasa,gusta,si o sa vezi,ca nu tu,ci harul lui Dumnezeu te va purta.